20 maja 2024

Jak aktywność fizyczna wpływa na nasz mózg?

Dbaj o mózg tak samo, jak o inne narządy przez całe swoje życie! Badania dowodzą, że m.in. dzięki aktywności fizycznej nasz mózg może być zupełnie sprawny aż do starości.

Dzięki sportowi mózg może być zupełnie sprawny aż do starości

Foto: pixabay.com

„Tak jak o inne narządy naszego organizmu, tak musimy dbać o mózg i mięśnie. Pamiętajmy, że mózg steruje czynnością wszystkich funkcji naszego organizmu. To, że mrugniemy okiem, pstrykniemy palcem, zakaszlemy – wszystkie te czynności są sterowane przez mózg” – mówi prof. Dorota Bukowska z AWF w Poznaniu.

Aby mózg działał sprawnie aż do późnych lat życia – radzi neurobiolog – „należy go ćwiczyć, bodźcować, dodawać nowych impulsów, informacji”. Co więcej, „należy pamiętać o tym, żeby wzbogacić środowisko, w którym żyjemy. Osoby starsze nie powinny zamykać się w sobie, ale być aktywne społecznie i towarzysko” – dodała.

Badaczka powiedziała, że w korze mózgu jest około 16 mld neuronów. W całym układzie nerwowym – 100 mld. Z tych 16 mld codzienne ubywa 100 tys. neuronów. „To nie jest dużo, ale u człowieka stuletniego może ich być 50 proc. Przekłada się to na sprawność działania mózgu” – stwierdza.

Oprócz kontaktów międzyludzkich pozytywnie na działanie mózgu wpływa aktywność fizyczna. „Pobudza ona jedną z cząsteczek białek neurotropowych (BDNF). To jest substancja, która chroni komórki nerwowe, a jednocześnie stymuluje rozwój połączeń synaptycznych między neuronami, czyli uczestniczy w powiększaniu sieci neuronalnej i komunikacji między neuronami” – tłumaczy.

„Wykazano, że w przypadku treningu wytrzymałościowego osób starszych w postaci, np. marszu z kijkami czy pływania, podnosi się w ich osoczu stężenie tego białka. Tym samym ruch wpływa na lepsze funkcjonowanie mózgu” – uważa profesor z poznańskiej AWF. O mózg należy się szczególnie troszczyć również z tego względu, że ginące komórki nerwowe nie są zastępowane przez inne – namnażają się w ciągu życia tylko podczas rozwoju płodowego.

„Ale zdrowe neurony mogą rozgałęziać swoje wypustki neuronalne i docierać do innych komórek. W ten sposób rozgałęzia się cała sieć połączeń. Aktywność fizyczna stymuluje te rozgałęzienia i stymuluje przekaźnictwo synaptyczne. W ten sposób mimo upływu czasu nasz mózg nawet do 75. roku życia, dzięki sportowi i zdrowej diecie może być zupełnie sprawny” – mówi neurobiolog.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl