15 lipca 2024

Jak ćwiczyć, by wrócić do formy po porodzie?

Dziecko nie musi być przeszkodą, by codziennie trochę poćwiczyć. Podjęcie takiej aktywności, jej rodzaj i intensywność należy jednak wcześniej skonsultować z ginekologiem lub fizjoterapeutą.

Foto: pixabay.com

Każda kobieta po urodzeniu dziecka chce jak najszybciej odzyskać sprawność i formę sprzed ciąży. Nie ma na to oczywiście jednego, uniwersalnego i skutecznego dla wszystkich przepisu. W niektórych przypadkach zadanie to może być szczególnie utrudnione.

– Każda kobieta, chcąc wrócić do aktywności fizycznej po porodzie bądź zacząć nową aktywność, najpierw powinna skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub z terapeutą uroginekologicznym, w celu wykluczenia jakichkolwiek przeciwwskazań do takiej aktywności – mówi Maria Grabowska, fizjoterapeutka

– Do takich przeciwwskazań należą m.in. nietrzymanie moczu, obniżenie narządu rodnego, bądź jakiekolwiek dolegliwości w obrębie miednicy – dodaje. Zwykle, treningi tego typu zaczyna się od ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń dna miednicy oraz ćwiczeń mięśnia poprzecznego brzucha. Eksperci podkreślają, że większość z nich można wykonać w towarzystwie dziecka: zarówno leżącego obok niemowlęcia, jak i dziecka starszego, które może, ale też nie musi w pełni ze swoją mamą współpracować.

Pod okiem profesjonalnego fizjoterapeuty można dobrać dla siebie wiele innych ćwiczeń, które z powodzeniem można wykonywać w domu. Warto jednak zapamiętać parę uniwersalnych, bardzo ważnych zasad, dzięki którym tego rodzaju ćwiczenia będą nie tylko bardziej skuteczne, lecz przede wszystkim bezpieczne:

  • każde ćwiczenie należy dostosować do własnych możliwości i potrzeb (chodzi o to, żeby delikatnie mięśnie zmęczyć, ale ich nie przemęczyć),
  • zawsze staramy się trudniejszą część ćwiczenia (wymagającą większego wysiłku) wykonywać wraz z wydechem.

– Dziecko nie powinno w żaden sposób nas ograniczać, jeżeli chodzi o aktywność fizyczną. Każdy rodzic powinien ćwiczyć codziennie przez 30 minut. Prawidłowo dobrane ćwiczenia są niezbędne do tego, aby zachować dobre zdrowie i długie życie – konkluduje dr n.med. Marian Majchrzycki, fizjoterapeuta i osteopata.

vik, gap

Źródło: www.zdrowie.pap.pl