24 czerwca 2024

Japonia. Poszukiwanie nowych bakterii powodujących próchnicę

W Japonii rośnie liczba młodych dorosłych, u których występuje próchnica zębów. Naukowcy próbują ustalić, co jest przyczyną.

Foto: pixabay.com

Zespół naukowców kierowany przez dr. Uchida-Fukuharę z Uniwersytetu Okayama poprosił japońskich studentów ochotników o wypełnienie ankiety dotyczącej ich stanu uzębienia na początku badania oraz w okresie obserwacji po trzech latach.

Dzięki temu naukowcy mogli ustalić, u których studentów znacznie zwiększyła się próchnica, a u których nie. Badacze pogrupowali uczniów odpowiednio do grup A i B. Następnie zebrali próbki śliny od losowo wybranych, przeanalizowali je za pomocą sekwencjonowania DNA nowej generacji, uzyskując w ten sposób profile drobnoustrojów.

Okazało się, że w obu grupach występuje bardzo podobne zróżnicowanie mikrobiologiczne jamy ustnej, ale w grupie A liczebność rodzin bakterii Prevotellaceae i Veillonellaceae oraz rodzajów Alloprevotella i Dialister była większa niż w grupie B. Jak jednak podkreśla dr Uchida, wyniki te należy potraktować z przymrużeniem oka, ponieważ wszyscy uczestnicy pochodzili z Uniwersytetu Okayama. – Naszych wyników nie da się uogólnić na szerszą populację – mówi naukowiec.