Jubileusz leczenia głuchoty w Polsce (foto)
W poniedziałek 7 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 20-lecia powołania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i 25-lecia rozpoczęcia przez prof. Henryka Skarżyńskiego leczenia głuchoty w Polsce. „Gazeta Lekarska” była patronem medialnym tego wydarzenia.
Foto: Marta Jakubiak
25-letnią historię leczenia głuchoty w Polsce prof. Henryk Skarżyński rozpoczął w 1991 roku. To on jako pierwszy w naszym kraju wszczepił osobie niesłyszącej implant ślimakowy i jako pierwszy w świecie połączył słuch naturalny z elektronicznym. Dokonał również bilateralnego wszczepienia implantów do pnia mózgu. Profesor stworzył Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą oraz Krajową Sieć Teleaudiologii.
Warszawska Filharmonia wypełniona była po brzegi. Na widowni i w kuluarach pojawili się wielcy świata medycyny, a także przyjaciele instytutu. Gratulacjom i życzeniom jubileuszowym nie było końca.
Galę poprowadziła Alicja Węgorzewska i Rafał Królikowski. Zaprezentowano utwory przybliżające 25-letnią historię leczenia głuchoty w Polsce i na świecie. Podczas spektaklu wystąpili artyści scen polskich, m.in. Anna Jurksztowicz, Hanna Śleszyńska, Robert Rozmus, Ryszard Rynkowski i Maciej Miecznikowski, a także pacjenci, którzy dzięki implantom ślimakowym odzyskali słuch i mogą realizować swoje pasje muzyczne. Podczas gali wykonano utwór, do którego słowa napisał sam prof. Skarżyński, a muzykę skomponował Krzesimir Dębski.
Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.