19 czerwca 2024

Półmetek Kopacz: zero o pakiecie onkologicznym

Dziś po południu Ewa Kopacz podsumowała w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pierwsze pół roku swojego premierostwa (jesienią odbędą się wybory parlamentarne). Czy poprawiła sytuację w systemie ochrony zdrowia? Co uznała za sukces, a co za porażkę?

 

Półmetek rządu 31.03.2015 roku. Foto: Marta Jakubiak

– Zacznę od tego, co mi się nie udało. Miałam szczerą wolę, by zmienić stan debaty publicznej w Polsce – w taki sposób rozpoczęła swoje dzisiejsze wystąpienie Ewa Kopacz.

Podkreśliła, że „dziś ponad 16 milionów Polaków ma pracę”. – To największa liczba po 1989 roku. Celem mojego rządu jest prowadzenie takiej polityki społecznej i gospodarczej, by miejsc w pracy w Polsce było coraz więcej i aby ci, którzy pracę mają, nie musieli drżeć przed jej utratą – powiedziała pani premier.

Jako sukces rządu wymieniła m.in. wprowadzenie nowych zasad ulg dla rodzin wielodzietnych oraz programu Senior-Wigor, w ramach którego do końca roku powstanie setka dziennych domów opieki dla seniorów (zobacz więcej). – Docelowo będzie ich 1200. Przeznaczymy na ten cel 370 milionów złotych – powiedziała Kopacz.

Od 1 września br. rząd wprowadzi również zakaz sprzedaży w sklepikach szkolnych tzw. śmieciowego jedzenia (zobacz więcej). Ponadto zostanie wprowadzona ustawę, która ratyfikuje w Polsce in vitro (zobacz więcej). – Danie ludziom szansy na dziecko, to nie zamach na polskie rodziny. Chcemy, żeby państwo pomogło tym osobom, które chcą mieć dzieci – argumentowała szefowa polskiego rządu.

Przypomnijmy, że Ewa Kopacz jest premierem od 22 września 2014 roku (zobacz więcej). – Będziemy ciężko pracować, by w bezpiecznej Polsce żyły bezpieczne polskie rodziny – powiedziała wyraźnie, nawiązując do przyjętego planu wzmocnienia bezpieczeństwa kraju. To zgodnie z nim na obronność będzie przeznaczane 2 proc. PKB.