24 kwietnia 2024

Koronawirus na świecie. Kiedy szczepionka?

Opracowanie szczepionki może być krokiem milowym w walce z koronawirusem.

Foto: pixabay.com

Skala pandemii w krótkim czasie zmobilizowała wielu badaczy na całym świecie nie tylko do wielkiego wysiłku, aby ją opracować, ale również do podjęcia bliższej współpracy i wymiany wyników badań na bieżąco.

W połowie kwietnia nad wynalezieniem szczepionki pracowało co najmniej 70 zespołów badawczych. Wprawdzie wielu ekspertów szacuje, że szczepionka będzie dostępna dla pacjentów najwcześniej za 12-18 miesięcy, to jednak nie jest wykluczone, że nastąpi to wcześniej.

Pierwsze eksperymentalne szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 weszły już do I fazy badań klinicznych w USA i Chinach, a w kolejnych tygodniach zapewne będą kolejne.

Z kolei zespół naukowców z Instytutu Jennera na Uniwersytecie w Oxfordzie pod kierownictwem prof. Sary Gilbert zapowiedział, że są duże szanse na to, że nowa szczepionka może być dostępna już we wrześniu. Brytyjczycy w produkcję szczepionek inwestują dziesiątki milionów funtów. Własne badania nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2 rozpoczęła również Agencja Badań Medycznych w partnerstwie z ośrodkami z Polski i zagranicy.

Na całym świecie, także w gronie naukowców, pojawiają się apele o uproszczenie regulacji dotyczących wprowadzania do rynek nowych szczepionek. Niesie to jednak ze sobą duże ryzyko.