27 maja 2024

Lekarz dentysta a wirus SARS-CoV-2 (zalecenia, rekomendacje)

Tak jak wcześniej informowaliśmy, na stronie resortu zdrowia ukazały się zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w sytuacji ogłoszonego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Foto: pixabay.com

Zalecana jest telefoniczna weryfikacja przyczyny zgłoszenia się do lekarza dentysty, umożliwiająca dostęp wyłącznie pacjentom, którzy wymagają udzielenia pilnej pomocy.

Poza tym zaleca się ograniczenie zakresu działalności gabinetów stomatologicznych. Pełna treść zaleceń znajduje się na stronie internetowej resortu zdrowia (całość dostępna jest TUTAJ).

Na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej dostępny jest komentarz do zaleceń Ministerstwa Zdrowia, będący zbiorem uwag z dyskusji na liście mailowej członków Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej (więcej TUTAJ).

Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego dostępne są rekomendacje Grupy Roboczej PTS w sprawie postępowania w gabinecie stomatologicznym w okresie podwyższonego zagrożenia epidemiologicznego. Mają one zostać opublikowane w „Journal of Stomatology” 1/2020.

„Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca w stanie epidemii przyjęcia w trybie pilnym. Wymagają one odpowiedniego przygotowania gabinetu oraz personelu i to jest zasadniczy cel naszych rekomendacji. Sytuacja epidemiologiczna w kraju może dynamicznie się zmieniać, ale rekomendujemy niepozostawianie naszych pacjentów bez pomocy doraźnej” – podkreślono (więcej TUTAJ).

Informacje dotyczące pandemii, przydatne nie tylko dla lekarzy dentystów, publikujemy TUTAJ.