24 czerwca 2024

Lekarze pomagają w czasie mistrzostw Europy w showdown

We wtorek rozpoczęły się IX IBSA Mistrzostwa Europy Niewidomych i Słabowidzących w showdown – dyscyplinie sportowej, w której Polacy odnoszą międzynarodowe sukcesy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Polski Komitet Paraolimpijski.

 

Gospodarzem tegorocznej edycji Mistrzostw Europy Niewidomych i Słabowidzących jest Polska, a wśród zawodników pojawi się kilkudziesięciu reprezentantów z 18 krajów Starego Kontynentu.

Imprezę organizuje Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Cross” na zlecenie IBSA – Międzynarodowej Federacji Sportu Niewidomych. Zawodnicy rywalizować będą w showdown, dyscyplinie sportu nazwanej także tenisem stołowym dla niewidomych.

Gra ta powstała już w 1960 roku, ale szerszą popularność zyskała od czasu olimpiady w Arnhem w 1980 roku, gdzie grano w nią rekreacyjnie. Toczy się na prostokątnym stole, na którego przeciwległych krańcach umieszczone są bramki, a na środku – pionowa tablica.

Gra się przy użyciu paletek oraz piłeczki, wewnątrz której znajdują się małe kuleczki (np. z metalu), dzięki czemu jest ona słyszalna. Celem gry jest odbicie piłeczki pod tablicą znajdującą się na środku stołu wprost do bramki przeciwnika, podczas gdy ten usiłuje zapobiec strzeleniu gola. Showdown jest grą zarówno indywidualną, jak i drużynową.

Podczas ostatnich ME, rozegranych w 2016 roku we Włoszech, nasi reprezentanci wywalczyli złoty medal w klasyfikacji drużynowej i 2 brązowe medale indywidualne. Ich wysoki poziom został potwierdzony na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Szwecji, gdzie ponownie zdobyli złoty medal w klasyfikacji drużynowej, a dorobek indywidualny powiększyli o srebrny medal. Te wyniki plasują Polaków wśród narodów najlepiej grających w showdown!

Pierwsze dwa dni Mistrzostw Europy przeznaczone będą na klasyfikację medyczną zawodników. IBSA stosuje bowiem ścisłe uregulowania, zgodnie z którymi reprezentanci bez aktualnych badań medycznych nie mogą brać udziału w rozgrywkach. Klasyfikacja odbędzie się w warszawskim Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” – Klinice prof. Jerzego Szaflika, która została partnerem wydarzenia. Klinika udostępni najnowocześniejszy sprzęt medyczny i przestrzeń do badań wykonywanych przez lekarzy-klasyfikatorów wyznaczonych przez IBSA.