22 kwietnia 2024

Lekarze wiedzą, że mediacja się opłaca

Naczelna Izba Lekarska (NIL), we współpracy z Centrum Mediacji przy Krajowej Izbie Gospodarczej, zorganizowała szkolenie dla mediatorów izb lekarskich. Spotkanie odbyło się w dniach 15-16 marca 2024 r. w Warszawie.

Fot. shuterstock.com

– Mediacja umożliwia nie tylko rozwiązanie konfliktu, ale także pozwala na poprawę relacji uczestników postępowania, zmianę sposobu myślenia o konflikcie, zaistniałej sytuacji, co może mieć niezwykle istotne znaczenie – mówi Paulina Tomaszewska, prawnik w Biurze Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej (NROZ) oraz w Centrum Uznawania Kwalifikacji NIL, cytowana w komunikacie opublikowanym na stronie NIL.

– Ugodowe zakończenie sprawy, oparte na porozumieniu wypracowanym przez same strony pozwala na zachowanie lepszych relacji w przyszłości. Właściwa komunikacja i brak konfliktów w zespole ma realne przełożenie na jakość leczenia pacjentów i ich komfort. Upowszechnianie mediacji, także w ramach szkoleń, samorząd zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów uważa za istotne i potrzebne – dodaje.

„Gazeta Lekarska” wielokrotnie przybliżała korzyści wynikające z alternatywnych metod rozwiązywania sporów w medycynie.