24 kwietnia 2024

Łukasz Szumowski: składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia

– Dzisiaj składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia. Nigdzie nie znikam, pozostaję posłem i pozostaję w przestrzeni publicznej – powiedział 18 sierpnia prof. Łukasz Szumowski w czasie konferencji prasowej.

Prof. Łukasz Szumowski. Foto: Mariusz Tomczak

– Uznałem, że to ten czas. Mamy zbudowany system, mamy system szpitali jednoimiennych, mamy rozbudowaną sieć laboratoriów i dzięki szybkim decyzjom, udało się, że w Polsce nie było dziesiątek tysięcy zgonów, tak jak to było w krajach Europe Zachodniej, wielu bogatszych od nas. Oczywiście mamy przyrosty zachorowań, ale mamy też gospodarkę, która funkcjonuje i będziemy mieć pieniądze na dalszą walkę i leczenie innych chorób – mówił Łukasz Szumowski.

Ustępujący minister zdrowia podkreślił, że o dymisji myślał już pół roku temu, na przełomie stycznia i lutego br., ale zdecydował się pozostać na stanowisku przede wszystkim w związku z wybuchem pandemii koronawirusa. – To była spodziewana decyzja dla najważniejszych osób państwie od wielu tygodni czy miesięcy. Nie ma ona związku z toczącymi się śledztwami. Łączenie tej decyzji ze sprawą zakupów Ministerstwa Zdrowia jest nadinterpretacją – odpowiedział Łukasz Szumowski na pytanie o związek z kontrowersyjnymi zakupami sprzętu do walki z epidemią. – Wielokrotnie rozmawiałem z premierem Morawieckim i prezesem Kaczyńskim. Znali moje stanowisko – dodał.

Łukasz Szumowski został mianowany ministrem zdrowia 9 stycznia 2018 r. w ramach rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego, zastępując na stanowisku Konstantego Radziwiłła. Wcześniej przez kilkanaście miesięcy pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2011 r. kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zanim trafił do rządu kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie, gdzie przez wiele lat był członkiem rady naukowej. Należy do Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Zapowiedział, że wraca do wykonywania zawodu lekarza.

Nazwisko następcy Łukasza Szumowskiego na razie nie jest znane. Wczoraj o swoim odejściu poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, o czym szerzej piszemy TUTAJ.