23 maja 2024

Masz objawy koronawirusa? Sprawdź listę placówek POZ

Wysoka gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku – to objawy, które powinny skłonić do działania. Najważniejsza jest samoizolacja i telefon do lekarza POZ, od którego decyzji zależy dalsze postępowanie.

Foto: pixabay.com

Jeśli obserwujesz u siebie: wysoką gorączkę, kaszel, duszności, utratę węchu lub smaku, a także bóle mięśni i głowy, biegunkę, wysypkę – przede wszystkim odizoluj się od innych osób i skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Rejestr placówek podstawowej opieki zdrowotnej jest dostępny na stronie: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/POZ. O ewentualnym skierowaniu na test w kierunku SARS-CoV-2 zdecyduje lekarz. Lista miejsc, gdzie można zrobić test, dostępna jest na stronie www.pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran.

Po skierowaniu na test:

  • wybierz mobilny punkt pobrań, w którym zrobisz test,
  • zainstaluj obowiązkową aplikację „Kwarantanna domowa”,
  • czekaj na wynik – informację o wyniku testu znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta.

Od czasu skierowania na test automatycznie jesteś na kwarantannie (10 dni od dnia następującego po dniu zlecenia testu), z tym, że kwarantanna nie dotyczy domowników.

Więcej informacji na rządowej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/koronawirus/masz-objawy-koronawirusa-sprawdz-co-robic-w-takiej-sytuacji.