14 czerwca 2025

O kształceniu w stomatologii przy Okrągłym Stole

Jubileuszowa XXV Międzynarodowa Konferencja Okrągłego Stołu „Kształcenie przed- i podyplomowe w stomatologii” oraz XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Dydaktyczna „Środowisko a stan zdrowia jamy ustnej” odbywają się w Centrum Konferencyjnym Atelia w Lublinie. Biorą w nich udział rektorzy, dziekani, naukowcy-dentyści z uczelni w całym kraju.

fot. Artur Pedryc

Wśród prelegentów sesji inauguracyjnej był Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, który mówił o „Ocenie na forum międzynarodowym poziomu kształcenia na kierunkach medycznych w Polsce”. – Jestem zaszczycony, że mogę brać udział w tym wydarzeniu, zwłaszcza że jest to jubileuszowa konferencja – podkreślił Łukasz Jankowski.

Do Lublina przyjechał również lek. dent. Paweł Barucha, wiceprezes NRL. – O randze dzisiejszej konferencji świadczą choćby nazwiska i tytuły osób biorących w niej udział. Śmiało można powiedzieć, że dziś w Lublinie liczba profesorów na jeden metr kwadratowy jest największa w Polsce – żartował wiceprezes Barucha.

Z okazji jubileuszu 25-lecia „Okrągłego Stołu”, organizator – Polskie Towarzystwo Edukacji Medyczno-Dentystycznej SAPIENTIA, wręczyło medale i odznaczenia osobom, które przez ostatnie ćwierć wieku organizowały albo wspierały to wydarzenie. 21 osób otrzymało Medal Educatio Scientia im. prof. Teresy Bachanek, wybitni specjaliści zostali również wyróżnieni złotymi, srebrnymi i brązowymi Sowami. Odznaczony został m.in. prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Lublinie Leszek Buk, złotą Sowę otrzymał wiceprezes ORL Dariusz Samborski.

Jak przystało na jubileusz, nie zabrakło wspomnień oraz oceny dotychczasowych dokonań. Wielokrotnie podkreślano nieocenioną rolę pomysłodawczyni konferencji – prof. Teresy Bachanek.

Pierwszy dzień konferencji zakończyła wspólna kolacja i koncert kwartetu smyczkowego.

W programie konferencji na środę znalazły się cztery sesje. Zebrani wysłuchają wystąpień i będą dyskutować m.in. na temat: wyzwań dotyczących procesu kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym, zdarzeń niepożądanych podczas realizacji praktycznych zajęć klinicznych oraz kształcenia podyplomowego w poszczególnych specjalnościach.

Będą także wystąpienia konsultantów krajowych w dziedzinach stomatologicznych:

  • dr hab. n. med. Barbara Biedziak – Konsultant Krajowa w dziedzinie ortodoncji,
  • prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka – Konsultant Krajowy w dziedzinie periodontologii,
  • prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek – Konsultant Krajowa w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją
  • prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk – Konsultant Krajowa w dziedzinie stomatologii dziecięcej
  • prof. dr hab. dr h.c. Mansur Rahnama-Hezavah – Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii stomatologicznej
  • prof. dr hab. n. med. Mariusz Szuta – Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej.

O godz. 16:30 ma rozpocząć się Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Towarzystwa Edukacji Medyczno-Dentystycznej SAPIENTIA.

Trzeciego i ostatniego dnia konferencji – 22 maja – oprócz sesji naukowych i plakatowych odbędzie się konkurs prac słuchaczy szkoły doktorskiej i studenckich kół naukowych.