17 czerwca 2024

Pieniądze to nie wszystko. Azja wyprzedziła stawianą za wzór Holandię

Tajwan, Korea Południowa i Japonia – według najnowszej edycji rankingu Numbeo Health Care Index to tutaj działają najlepsze systemy opieki zdrowotnej na świecie.

Foto: pixabay.com

Wysoko wśród krajów azjatyckich uplasowała się także Tajlandia (6).

W pierwszej dziesiątce znalazło się pięć państw Europy: Austria (4), Dania (5), Hiszpania (7), Francja (8), Belgia (9) – a także Australia (10).

Stawiane za wzór w europejskich rankingach ochrony zdrowia Holandia, Finlandia, Norwegia czy Szwajcaria są dopiero w drugiej dziesiątce zestawienia Numbeo.

USA – kraj, w którym wydaje się najwięcej pieniędzy na ochronę zdrowia na świecie, znalazł się na 30. pozycji.

Polska zajęła 51. miejsce, wyprzedziła nas zdecydowana większość krajów UE, a także m.in. Urugwaj, Chile, Turcja czy Argentyna. W klasyfikacji ujęto 89 państw – najgorzej oceniono systemy ochrony zdrowia w Maroku i Wenezueli. Bardzo źle wypadły także Irak, Azerbejdżan, Bangladesz, Egipt, a niewiele lepiej Węgry, Kazachstan i Ukraina. Odległe, 80. miejsce, zajęła Irlandia.

Trzeba mieć na uwadze, że ranking jest subiektywną oceną wystawianą przez użytkowników portalu Numbeo.com, którzy wypełniają kwestionariusz z pytaniami na temat opieki zdrowotnej kraju, w którym żyją. Oceniane są: umiejętności i kompetencje personelu medycznego, sprzęt do nowoczesnej diagnostyki i leczenia, dokładność w wypełnianiu raportów, życzliwość i uprzejmość personelu, długość oczekiwania w placówkach medycznych i dogodna lokalizacja placówki medycznej dla pacjenta.