19 czerwca 2024

Planujesz ciążę? Zadbaj o uśmiech!

Niektóre z przyszłych mam unikają wizyt u stomatologa w czasie ciąży w obawie, że zaszkodzi to ich dziecku. Tymczasem zęby ciężarnych kobiet są szczególnie narażone na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Foto: freeimages.com

Aby zapewnić prawidłowy rozwój swojemu dziecku należy dbać o zdrowie jamy ustnej już na etapie planowania potomstwa.

– Większość zabiegów stomatologicznych jest niewskazana w okresie ciąży, natomiast nieleczone infekcje mogą spowodować przedostanie się do organizmu bakterii, które stanowią zagrożenie dla zdrowia płodu – mówi lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”.

Przyszłe mamy nie powinny zapominać o zdrowiu jamy ustnej swojego potomstwa. O uzębienie maluszka warto zatroszczyć się już od pierwszych chwil życia, gdyż odpowiednia pielęgnacja to gwarancja zdrowszych zębów w przyszłości.

Na prawidłowy rozwój niemowlęcego uśmiechu ma wpływ wiele czynników. Mamy powinny wiedzieć m.in., jaka pozycja sprzyja prawidłowemu rozwojowi żuchwy i uzębienia, w jaki sposób dobrać smoczek oraz jak pomóc dziecku przejść przez trudny okres wyrzynania się pierwszych ząbków.


Jesteś lekarzem dentystą? Studiujesz na kierunku lekarsko-dentystycznym? Interesuje cię stomatologia? Sprawdź, co na ten temat ostatnio opublikowaliśmy na naszym portalu (zobacz więcej).