13 czerwca 2024

Posiedzenie komisji odroczone. Najpierw spotkanie z ministrem zdrowia

W piątek 26 maja po kilkunastu minutach zakończyło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, w czasie którego miało odbyć się pierwsze czytanie projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

Adam Niedzielski. Foto: twitter.com/MZ_GOV_PL

Obrady zostały jednak odroczone do 30 maja. Powód?

Jeszcze w piątek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” minister zdrowia Adam Niedzielski ma spotkać się z przedstawicielami wszystkich samorządów medycznych.

W czwartek 25 maja przedstawiciele samorządów, w tym m.in. prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski, zwrócili się do przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia Tomasza Latosa o zmianę terminu rozpatrywania ustawy o jakości. Nie chcieli rozmawiać o ustawie przed zakończeniem spotkania z szefem resortu zdrowia.

Ta argumentacja nie trafiła spotkała się jednak z pozytywnym odbiorem ze strony szefa sejmowej Komisji Zdrowia, czemu dał wyraz w czasie piątkowego posiedzenia. – Z całym szacunkiem dla ministra, ale jeżeli chciał rozmawiać z samorządami, mógł spotkać się o ósmej rano, bo wiedział o terminie posiedzenia komisji. Przypomnę, że legislacja nie zakończy się dziś, więc przestrzeni do rozmów jest całe mnóstwo. W pierwszym czytaniu i tak nie składa się żadnych poprawek – powiedział przewodniczący Tomasz Latos.

Kilka dni temu Prezydium NRL podjęło stanowisko w sprawie projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zastrzeżenia samorządu lekarskiego budzi m.in. fakt, że ważna dla systemu opieki zdrowotnej i dla pacjentów ustawa jest procedowana jako projekt poselski, który nie przeszedł pełnej ścieżki konsultacji publicznych. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.