16 lipca 2024

Prezydium NRL o wypowiedzi prezydenta dotyczącej szczepień ochronnych

Prezydium NRL z oburzeniem przyjęło słowa Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych oraz szczepień przeciwko grypie, które padły podczas wczorajszej debaty wyborczej na antenie TVP.

Debata prezydencka w Końskich. Foto: TVP / screen

– Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem Państwu otwarcie, ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorastający chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę szczepić i uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe – powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie wystąpienia w Końskich.

„Wypowiedź ta zdaje się kwestionować wieloletni dorobek nauk medycznych w zakresie szczepień ochronnych” – czytamy w stanowisku podjętym przez Prezydium NRL we wtorek. „Środowisko lekarskie nieustannie edukuje społeczeństwo i przekonuje do bezpieczeństwa szczepień a także ich ogromnej wartości prozdrowotnej i uznaje za szkodliwe społecznie wszelkie wypowiedzi, które głoszą nieprawdziwe oraz niepoparte badaniami stwierdzenia na temat szczepień. Takimi wypowiedziami dla doraźnych celów kampanii wyborczej Prezydent RP podważa autorytet oraz zaufanie pacjentów do kadry medycznej oraz naraża pacjentów na ryzyko pogorszenia stanu zdrowia” – wskazano.

W ocenie samorządu lekarskiego Prezydent RP powinien być przykładem odpowiedzialnych postępowań prozdrowotnych, a osoby pełniące ważne funkcje publiczne powinny zawsze mieć świadomość, że promowane przez nich postawy i wygłaszane opinie mają znaczący wpływ na zachowania zdrowotne wielu obywateli. „Słowa Prezydenta RP podważające sens szczepień obowiązkowych i szczepień przeciwko grypie mogą skutkować wzrostem odsetka osób niezaszczepionych” – dodaje Prezydium NRL. „Środowisko lekarskie, w takich chwilach, ma poczucie lekceważenia naszej ciężkiej pracy w walce o zdrowie i życie pacjentów. Apelujemy do Prezydenta RP o niezwłoczne sprostowanie swojej wypowiedzi a także wzięcie odpowiedzialności za słowa, które w zakresie zdrowia publicznego przekazuje Pan publicznie” – czytamy w stanowisku samorządu lekarskiego.