21 maja 2024

Rak prostaty: nowe leki w refundacji

Nowa lista leków refundowanych, opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, przyniosła dobre informacje dla pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego. Po kilkuletniej batalii środowisk pacjenckich, do refundacji zostały włączone dwa nowe leki: enzalutamid oraz dichlorek radu 223, obydwa w ramach programu lekowego „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD‐10 C‐61)”.

Foto: pixabay.com

Dzięki tym zmianom, pacjenci z zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego, będący po chemioterapii, będą mieli dostęp do trzech substancji: enzalutamidu, dichlorku radu 223 oraz octanu abirateronu.

Sekcja Prostaty Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti” od wielu miesięcy intensywnie domagała się poszerzenia programu lekowego o nowoczesne leki, które według badań naukowych przedłużają życie pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty opornym na kastrację, jak również poprawiają jego jakość.

– W tej sprawie wysłaliśmy wiele pism do Ministerstwa Zdrowia. Uczestniczyliśmy w spotkaniach i w Sejmie, i w Ministerstwie Zdrowia, szukaliśmy pomocy u parlamentarzystów, wielokrotnie wypowiadaliśmy się w mediach, walcząc o wyrównanie szans polskich pacjentów do poziomu, jaki mają pacjenci z innych krajów Unii Europejskiej – opowiada Bogusław Olawski, przewodniczący Sekcji Prostaty Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti”.

– Wreszcie, w sierpniu bieżącego roku, otrzymaliśmy pozytywną informację: dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji poinformowała nas, że minister zdrowia podjął pozytywne rozstrzygnięcie, w którym lek enzalutamid miał być stosowany we wspólnym programie lekowym z dotychczas stosowanym octanem abirateronu. Niestety producent tego drugiego leku na dwa miesiące zablokował poszerzenie programu – podkreśla Bogusław Olawski.

Konsekwencja i stanowczość pacjentów została jednak ostatecznie nagrodzona. W efekcie, od 1 listopada program lekowy „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD‐10 C‐61)” będzie oferował aż trzy leki w miejsce dotychczasowego jednego. – Interes pacjentów, na szczęście, wygrał – komentuje przewodniczący Sekcji Prostaty Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti”.

– Bardzo cieszymy się, że dzięki dobrej woli polityków i zaangażowaniu urzędników Ministerstwa Zdrowia udało się poszerzyć program lekowy dla pacjentów z zaawansowanym nowotworem prostaty. Mamy jednak nadzieję, że tego typu sytuacje, w których jedna firma farmaceutyczna blokuje dostęp do leczenia innymi lekami, w przyszłości nie będą miały już więcej miejsca – dodaje.

Oprócz refundacji dwóch nowych leków, w ramach programu lekowego, w przypadku leku octan abirateronu, poszerzone zostało wskazanie refundacyjne o nową populację pacjentów, u których zastosowanie chemioterapii nie jest jeszcze klinicznie wskazane. Czy poszerzenie wskazania refundacyjnego tylko dla jednego leku to właściwa droga?

– Obawiamy się sytuacji, aby jeden monopol lekowy nie zajął miejsca drugiego. Już docierają do nas głosy zrozpaczonych pacjentów, którzy od swoich lekarzy otrzymują informację, że z powodu wcześniejszej terapii abirateronem, nie będą mogli skorzystać z leczenia enzalutamidem, bo program lekowy na to nie pozwala – mówi Bogusław Olawski, dodając, że stowarzyszenie spróbuje wyjaśnić tę kwestię z Ministerstwem Zdrowia.