18 lipca 2024

Ratunek dla portugalskiej podstawowej opieki zdrowotnej?

Chcąc zmniejszyć braki kadrowe w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), Portugalia postanowiła pozyskać lekarzy z Brazylii. Oferuje 2,8 tys. euro miesięcznie za 40-godzinny tydzień pracy i 22 dni urlopu. Do wypłaty doliczany jest dodatek żywieniowy.

Foto: pixabay.com

Jak informuje „Portugal Resident” na podstawie doniesień dziennika „Público”, rekrutacja jest prowadzona przez centralną administrację portugalskiego systemu ochrony zdrowia (Administração Central do Sistema de Saúde, ACSS).

Na lekarzy z Ameryki Południowej czeka trzyletni kontrakt na pracę w ośrodkach zdrowia w ramach publicznej opieki zdrowotnej zlokalizowanych w regionach, gdzie są największe problemy ze skompletowaniem kadry (Lisboa e Vale do Tejo, Alentejo, Algarve). W Portugalii nawet 1,6 mln mieszkańców nie ma przypisanego swojego lekarza rodzinnego.

Jednak czy łatanie dziur w systemie brazylijskimi lekarzami to dobry pomysł? Środowisko lekarskie ma wątpliwości co do kompetencji kolegów z Ameryki Łacińskiej. W swoim ogłoszeniu ACSS zapewnia o „uznawaniu zagranicznych kwalifikacji”, ale też preferuje lekarzy z co najmniej pięcioletnim doświadczeniem.

Źródło: „The Portugal News” / „Portugal Resident” / „Público”