18 kwietnia 2024

Receptomaty: sąd lekarski odebrał PWZ na rok

Zawieszenie Prawa Wykonywania Zawodu (PWZ) na rok w jednym i ograniczenie na rok PWZ tylko do pracy w szpitalu bez możliwości udzielania teleporad w drugim przypadku – to zabezpieczające decyzje Okręgowego Sądu Lekarskiego w Warszawie w sprawie lekarzy podejrzewanych o pracę dla tzw. receptomatów.

Foto: shutterstock.com

Taką informację podała Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie w mediach społecznościowych. To nie kończy sprawy, ponieważ postępowania jeszcze się nie zakończyły.

„To nie właściwy wyrok, a zabezpieczenie na czas procesu przed Okręgowym Sądem Lekarskim w Warszawie. Takie ‘odpowiedniki’ aresztu tymczasowego czy zakazu opuszczania kraju przy zwykłych sądach” – wyjaśnia Jakub Kosikowski, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) na Twitterze.

O tym, że samorząd lekarski podejmuje konkretne działania w związku z działalnością tzw. receptomatów, „Gazeta Lekarska” informowała m.in. w pierwszej połowie sierpnia 2023 r. Wówczas wobec 43 lekarzy były prowadzone postępowania przez rzeczników odpowiedzialności zawodowej.

„Rzecznicy wystąpili też z wnioskami do sądów o zabezpieczenie poprzez zawieszenie Praw Wykonywania Zawodu lekarza na czas postępowania” – poinformowała NIL. – To jest realna możliwość zablokowania funkcjonowania receptomatów – komentował Paweł Doczekalski, zastępca sekretarza Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), a jednocześnie przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy NRL. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Sprawa receptomatów jest jednym z ważniejszych tematów do dyskusji między środowiskiem lekarskim i nową szefową resortu zdrowia Katarzyną Sójką. Wśród postulatów wymagających – w ocenie samorządu lekarskiego – pilnego wdrożenia jest m.in. pilne oczekiwanie ustalenia standardów teleporady, które uniemożliwiałoby funkcjonowanie receptomatów.

Samorząd chce także zniesienia limitów na wystawianie recept przez lekarzy, które wprowadził minister Adam Niedzielski. Między innymi na ten temat minister Katarzyna Sójka rozmawiała ze środowiskiem lekarskim w trakcie piątkowego spotkania z NRL. Więcej na ten temat piszemy tutaj: