24 kwietnia 2024

Skarbnik NRL przebiegł maraton w Nowym Jorku. Pobił rekord życiowy

– 42 kilometry i 195 metrów udało mi się pokonać z życiówką w 3 godziny i 36 minuty, co ma dla mnie niezwykłą wartość – mówi skarbnik Naczelnej Rady Lekarskiej dr Grzegorz Mazur, który kilka dni temu przebiegł słynny maraton w Nowym Jorku.

Foto: archiwum prywatne

Bieg odbywa się corocznie począwszy od 1970 r. (z przerwą w 2012 r., gdy został odwołany z powodu huraganu Sandy).

Pierwszą edycję ukończyło tylko 55 zawodników. W tym roku wystartowało kilkadziesiąt tysięcy uczestników z całego świata. Nie zabrakło biegaczy z Polski.

 

– W pięknym słońcu i temperaturze około 10 stopni Celsjusza zwiedziłem 5 dzielnic Nowego Jorku. Doping tysięcy kibiców, a zwłaszcza moich córek, chyba zrobił swoje. Przeżycie niesamowite i, co ważne, bezpieczne – dodaje dr Grzegorz Mazur.

Skarbnik NRL ukończył maraton z czasem czasem 3:36:21, co stanowi jego rekord życiowy. Zajął 6701 miejsce na 52 700 startujących biegaczy, w swojej kategorii wiekowej uplasował się na miejscu 215. – Trasa jest bardzo wymagająca. Suma przewyższeń na trasie to ponad 600 metrów – dodaje.

W poniedziałek polscy uczestnicy najsłynniejszego biegu na świecie (ponad 200, w tym dr Mazur) odwiedzili Konsulat Generalnym RP w Nowym Jorku. Spotkanie z polskimi biegaczami organizowane jest przez placówkę od wielu lat, co roku, w dzień po maratonie. Gości przywitał konsul generalny Maciej Golubiewski.

– Z roku na rok zarówno w maratonie, jak i w naszym spotkaniu, uczestniczy coraz więcej osób z Polski, co podkreśla naszą obecność tutaj poza granicami, a jednocześnie pokazuje, że jesteśmy aktywni i bierzemy liczny udział w wydarzeniach o randze międzynarodowej. Bieg angażuje też w różny sposób liczną młodzież polonijną. Wszystkie elementy promujące polskość mają ogromny potencjał w promocji pozytywnego wizerunku Polski – mówił konsul generalny.

Źródło: inf. własna, nowyjork.msz.gov.pl