18 maja 2024

Stomatologia. Bezpieczeństwo w czasie pandemii

Z wyników badań American Dental Association Science & Research Institute i Health Policy Institute wynika, że w czerwcu w USA mniej niż 1 proc. lekarzy dentystów miało COVID-19.

Foto: pixabay.com

To pierwszy zbiór i publikacja na tak dużą skalę wskaźników infekcji i kontroli zakażeń u stomatologów w tym kraju.

W czerwcu badacze ADASRI i HPI zaprosili amerykańskich dentystów do udziału w ankiecie internetowej obejmującej pytania związane z objawami związanymi z COVID-19, zakażeniem SARS-CoV-2, procedurami kontroli zakażeń stosowanymi w ich podstawowej praktyce stomatologicznej, a także zapytali o ich kondycję psychiczną i fizyczną.

Spośród 2195 stomatologów, którzy odpowiedzieli na ankietę, 20 miało potwierdzoną lub prawdopodobną infekcję COVID-19. Wśród respondentów znaleźli się lekarze dentyści ze wszystkich stanów oraz z Portoryko. – To bardzo dobra wiadomość dla lekarzy dentystów i ich pacjentów – powiedział dr Marcelo Araujo, dyrektor generalny ADASRI oraz dyrektor naukowy ADA i współautor raportu. – Oznacza to, że to, co robią: zwiększona kontrola zakażeń i zwrócenie większej uwagi na bezpieczeństwo pacjenta i zespołu dentystycznego, działa – podsumował.

– Zrozumienie zagrożeń związanych z przenoszeniem COVID-19 w warunkach dentystycznych ma kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa pacjenta i zespołu dentystycznego – powiedział dr Araujo. Wytyczne zarówno ADA, jak i CDC, rekomendują m.in., aby stomatolodzy stosowali maski, gogle i osłony twarzy, a aby zminimalizować ilość aerozoli, należy stosować koferdam i ssanie z dużą prędkością, gdy tylko jest to możliwe, oraz unikać skallingu ultradźwiękowego podczas czyszczenia zębów. 99,7 proc. ankietowanych wdrożyło procedury zapobiegania infekcjom.