18 lipca 2024

Szczepienia: pół miliona osób w trzy tygodnie

W połowie sierpnia rozpoczął się pierwszy publiczny program szczepień przeciwko gorączce denga na obszarze Ameryk, skierowany – zgodnie z najnowszym stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia – do szerokiej grupy wiekowej osób z najwyższym ryzykiem zachorowania.

Foto: freeimages.com

Stan Parana będzie liderem w profilaktyce gorączki denga w Brazylii – to w nim uruchomiono właśnie wzorcowy publiczny program szczepień, w którym w ciągu trzech tygodni 500 tys. osób zostanie zaszczepionych szczepionką przeciwko gorączce denga.

W liczącym 10 mln mieszkańców stanie Parana zanotowano w ostatnich latach gwałtowny, trzykrotny wzrost częstości zachorowań na gorączkę denga, a także liczby zgonów wywołanych tą chorobą. W zeszłym roku zgłoszono 55 tys. przypadków, które kosztowały ten stan ok. 330 mln reali brazylijskich (ok. 91 mln euro) wydanych na ochronę zdrowia w związku z gorączką denga.

– Dla celów publicznego programu szczepień wykorzystaliśmy nasze obszerne dane z nadzoru nad gorączką denga, aby mieć pewność, że program będzie skierowany do osób najbardziej narażonych na zachorowanie. W ciągu trzech tygodni zaszczepimy wszystkie osoby w wieku 15-27 lat w 28 municypiach oraz osoby w wieku 9-44 lata w dwóch municypiach, w których zagrożenie gorączką denga jest najwyższe na terenie naszego stanu – powiedział Michele Caputo Neto, sekretarz ds. zdrowia stanu Parana.

– Stan Parana ma duże osiągnięcia, jeśli chodzi o wyszczepialność w ogóle, a skuteczne wprowadzenie tej strategii szczepień przeciwko gorączce denga może zapewnić 74-procentowy spadek obciążenia chorobą w municypiach mocno dotkniętych tym problemem na przestrzeni pięciu lat, zgodnie z wynikami badania oceniającego wpływ szczepionki przeciwko gorączce denga, opublikowanymi w czasopiśmie „Brazilian Journal of Health Economics” – zauważył sekretarz Neto.

– Gorączka denga pozostaje jedną z najważniejszych na świecie chorób przenoszonych przez komary, która jest przyczyną wielu cierpień oraz generuje znaczne koszty. Strategiczne wdrożenie bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciwko gorączce denga to najlepsza droga do zmniejszenia zagrożenia tą chorobą, zwłaszcza w państwach wysoce endemicznych, takich jak Brazylia – komentuje międzynarodowy ekspert do spraw gorączki denga dr Stephen J. Thomas z Walter Reed Army Institute of Research.