11 października 2024

Szczepienia przeciw HPV 2.0

Ze szczepień przeciw HPV od września mogą skorzystać już dziewięciolatki. Rozszerzenie populacji, objętej programem, o dwa roczniki zwiększy, jak się spodziewa Ministerstwo Zdrowia, zapotrzebowanie na szczepionki – przybędzie ok. 800 tys. dzieci.

Fot. pixabay.com

AOTMiT szacuje, że maksymalnie zaszczepi się ok. 40 proc. tej. To zaś oznacza, że osiągnięcie w 2028 r. 60 proc. wyszczepialności, założonej w Narodowej Strategii Onkologiczne, jest praktycznie niemożliwe. Z trwającego od połowy 2023 r. programu skorzystało do tej pory nie więcej niż 20 proc. uprawnionych nastolatków.

Czy zmiany, jakie przygotował resort zdrowia, ożywią program szczepień przeciw HPV? Największe nadzieje związane są z uproszczeniem procedur dotyczących szczepień w poradniach POZ. Lekarze nie będą się musieli borykać z rozbudowaną biurokracją, jaka była wpisana w program i która, jak przyznają eksperci, przyczyniła się do jego fiaska.

Sprawozdawanie i rozliczanie szczepień ma zostać uproszczone. Szczepienia mają być dostępne we wszystkich poradniach POZ, które będą mogły również prowadzić je w szkołach. Dzieciom przy szczepieniu będą musieli nadal towarzyszyć rodzice lub opiekunowie prawni.

MS