27 maja 2024

Szpital Psychiatryczny w Toszku poza siecią

Sieć szpitali, czyli system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, składa się z kilku poziomów. Pierwszy to głównie szpitale powiatowe, drugi – ponadpowiatowe, a trzeci – wojewódzkie. Kolejne poziomy tworzą szpitale: onkologiczne lub pulmonologiczne, pediatryczne oraz ogólnopolskie.

Ustawa o sieci szpitali nie dotyczy bezpośrednio Szpitala Psychiatrycznego w Toszku

Rynek w Toszku
Foto: Pudelek / www.pl.wikipedia.org

Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na cztery lata. Kryteriów zapisanych w ustawie nie spełnił m.in. Szpital Psychiatryczny w Toszku (woj. śląskie). O opinię w tej sprawie poprosiliśmy dyrektora placówki Annę Rusek.

Ustawa o sieci szpitali bezpośrednio nie dotyczy naszej placówki. Z mojego punktu widzenia wadą jest, że w ogóle pomija ona sprawy tak ważnej dziedziny jak psychiatria, dlatego wejście w życie przepisów nie będzie miało większego znaczenia dla funkcjonowania szpitali psychiatrycznych w naszym kraju.

Z tego co wiem, środowisko psychiatrów również czuje się zawiedzione. Głęboko rozczarowani są lekarze pracujący w naszym szpitalu. Od dwudziestu lat mamy oddział chorób wewnętrznych, który nie tylko służy pomocą oddziałom psychiatrycznym, ale także działa dla dobra mieszkańców miasta i okolicznych gmin. On nie znajdzie się jednak w sieci. Choć mamy izbę przyjęć, to ze względu na brak innych oddziałów nie spełniamy niestety kryteriów zapisanych w ustawie.