24 kwietnia 2024

Sztuka pomaga pokonać strach

Według National Institutes of Health, ok. 30 proc. Amerykanów odczuwa lęk związany z leczeniem stomatologicznym, a 12 proc. – ekstremalnie silny lęk, co może mieć szkodliwy wpływ na ogólny stan zdrowia ich zębów.

Foto: pixabay.com

Według badań przeprowadzonych na University of Westminster oglądanie sztuki przez zaledwie 30 minut może obniżyć stężenie hormonu stresu, kortyzolu, w organizmie. To prowadzi nie tylko do spokojniejszego, szczęśliwszego nastroju ogólnego, ale może także przyczynić się do zmniejszenia odczuwania bólu.

Uważa się, że uspokajający wpływ na dorosłych mogą mieć szczególnie dzieła sztuki przedstawiające piękne krajobrazy i ludzkie twarze. Podczas oglądania portretów widz czuje coś w rodzaju mieszanki spokoju i koncentracji. Obrazy i grafiki, które emanują miłością i szczęściem, również mogą pomóc w powstrzymywaniu negatywnych uczuć związanych z zabiegami w obrębie jamy ustnej.

Z kolei na dzieci dobroczynny wpływ mają malowidła ścienne typu „patrz i znajdź” oraz rysunki sufitowe przypominające kreskówki. Fototapety edukacyjne mogą być również nośnikiem cennych informacji o znaczeniu zdrowia jamy ustnej. Obcowanie ze sztuką może przynieść korzyści również pracownikom gabinetu. Pomaga zespołowi dentystycznemu zrelaksować się, zwiększa jego efektywność i zmniejsza jednocześnie liczbę błędów.