Top 15: najpopularniejsze teksty 2015 roku
W mijającym roku największą popularnością w naszym portalu cieszyły się materiały poświęcone pracom nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty i zwiększeniu ilości rezydentur. Bardzo chętnie odwiedzaliście również instruktażowy artykuł o kasach fiskalnych, reportaż opisujący rzeczywistość w codziennej pracy szpitalnego oddziału ratunkowego oraz dwie transmisje wideo z konferencji prasowych organizowanych przez samorząd lekarski.
Foto: freeimages.com
1. Fizjoterapia: prezydent podpisał ustawę (data publikacji: 27 października)
26 października prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zawodzie fizjoterapeuty regulującą zasady wykonywania zawodu fizjoterapeuty w tym: uzyskiwania prawa wykonywania zawodu, kształcenia zawodowego i podyplomowego oraz odpowiedzialności zawodowej fizjoterapeutów, a także wprowadza samorząd zawodowy fizjoterapeutów. (zobacz więcej)
2. 6500 rezydentur w 2015 roku, wiosną już 1612 (data publikacji: 9 lutego)
Dziś poznaliśmy pulę miejsc rezydenckich przyznanych w sesji wiosennej. Będzie ich mniej niż oczekiwali młodzi lekarze. Bartosz Arłukowicz zapowiedział jednak, że w sesji jesiennej resort przyzna ich zdecydowanie więcej. Ponadto resort zdrowia przygotował cały pakiet zmian dla młodych lekarzy. (zobacz więcej)
3. Rezydentury: 6500 etatów w 2015 roku? (data publikacji: 22 stycznia)
20 stycznia br. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyło się posiedzenie Komisji ds. Młodych Lekarzy z wiceministrem Igorem Radziewiczem-Winnickim oraz dr Jolantą Orłowską-Heitzman, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwie Zdrowia. (zobacz więcej)
4. Samodzielna fizjoterapia niebezpieczna? (wideo) (data publikacji: 23 lipca)
„Samodzielna fizjoterapia naruszeniem bezpieczeństwa pacjentów” – pod takim hasłem w czwartek 23 lipca odbyła się konferencja prasowa w Naczelnej Izbie Lekarskiej. Podczas niej omówiono kwestie dotyczące m.in. uprawnień diagnostyczno-leczniczych wynikających z dotychczasowych przepisów oraz rozwiązań zaproponowanych w projekcie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty i ich konsekwencji dla pacjenta. (zobacz więcej)
5. Fizjoterapeuta zawodem zaufania publicznego? (data publikacji: 2 lutego)
Stanowisko Nr 6/15/VII Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 30 stycznia 2015 r. w sprawie projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty oraz o zmianie innych ustaw wraz z autopoprawką. (zobacz więcej)
6. Kasy fiskalne – co należy wiedzieć (data publikacji: 8 stycznia)
W związku z obowiązkiem stosowania przez lekarzy kas rejestrujących, potocznie zwanych kasami fiskalnymi, przygotowaliśmy krótki przewodnik zaopatrzenia się w kasę oraz wykonania niezbędnych czynności w celu rozpoczęcia rejestrowania opłat za usługi świadczone w gabinecie lekarskim. (zobacz więcej)
7. Ministerstwo o dyżurach lekarzy specjalizantów (data publikacji: 3 sierpnia)
Niedawno Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat w sprawie pełnienia dyżurów medycznych przez lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne. Ze względu na istotę sprawy zamieszczamy go w całości. (zobacz więcej)
8. Reportaż z SOR: Nie widzisz mojego cierpienia! (data publikacji: 2 grudnia)
Awantury, pretensje, groźby, rzadko dobre słowo. Co jakiś czas podjeżdżają karetki, czasem policja lub straż miejska. Wokół pijani, uzależnieni, bóle brzucha, palca i ogólne złe samopoczucia. Czasem nagłe zagrożenie życie. Nietrudno się domyślić, że to szpitalny oddział ratunkowy. (zobacz więcej)
9. Zawód fizjoterapeuty: projekt ustawy do kosza? (data publikacji: 21 lipca)
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował do ministra zdrowia Mariana Zembali pismo z prośbą, aby w związku z licznymi wątpliwościami i kontrowersjami, które pojawiły się w toku prac parlamentarnych nad poselskim projektem ustawy o zawodzie fizjoterapeuty oraz o zmianie innych ustaw, wstrzymać nad nim prace. (zobacz więcej)
10. Rezydentury: 2000 miejsc jeszcze tej wiosny! (data publikacji: 29 sierpnia)
We wtorek 27 stycznia przedstawiciele Komisji ds. Młodych Lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej ponownie spotkali się z wiceministrem zdrowia Igorem Radziewiczem-Winnickim oraz dr Jolantą Orłowską-Heitzman, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwie Zdrowia. Cel: omówić przyszłość kształcenia podyplomowego. (zobacz więcej)
11. Inaczej obliczajmy średnią ocen ze studiów (data publikacji: 5 lutego)
Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się do Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Leny Kolarskiej-Bobińskiej z wnioskiem o ujednolicenie zasad obliczania średniej ocen ze studiów, aby absolwenci kończący różne uczelnie mieli w jednakowy sposób ustalaną średnią ocen ze studiów. Dlaczego? (zobacz więcej)
12. Spór o fizjoterapię (data publikacji: 2 października)
We wrześniu obywatelski projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty wpłynął do sejmowej Komisji Zdrowia. A co się stanie z drugim projektem, poselskim, który do laski marszałkowskiej trafił kilkanaście miesięcy temu? (zobacz więcej)
13. Nie miałbym nic przeciw nowemu prawu (data publikacji: 7 maja)
Jestem lekarzem, który 31 października br. ukończył podyplomowy staż lekarski. Ja i wielu moich znajomych przechodziliśmy w ostatnich miesiącach przez procedurę naboru na specjalizacje. Wielu z nas nie dostało się na nasze wymarzone specjalizacje. Ja też jestem w takiej sytuacji. Zawsze marzyłem o ginekologii i położnictwie. (zobacz więcej)
14. Lekarzy jest za mało (wideo) (data publikacji: 21 maja)
Ograniczenie dostępu do lekarzy specjalistów i dłuższe kolejki w placówkach medycznych grożą pacjentom ze względu na coraz trudniejszą sytuację demograficzną w zawodzie lekarza – potwierdził raport Ośrodka Studiów, Analiz i Informacji Naczelnej Izby Lekarskiej. NIL wskazuje na szereg zagrożeń wynikających z malejącej liczby lekarzy w Polsce i apeluje o natychmiastowe działania. (zobacz więcej)
15. Rozmowy o średniej ocen i rezydenturach (data publikacji: 18 lutego)
W poniedziałek 16 lutego miało miejsce kolejne spotkanie przedstawicieli Komisji ds. Młodych Lekarzy (Tomasz Imiela, Łukasz Jankowski – obaj z Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie i ja) z wiceministrem zdrowia Igorem Radziewiczem-Winnickim i dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia Jolantą Orłowską-Heitzman. (zobacz więcej)
Kryterium: łączna ilość odsłon – wliczając także powtórne wizyty na poszczególnych stronach (pod uwagę wzięliśmy tylko materiały opublikowane w 2015 roku).