19 maja 2024

Ustawa covidowa. Co z dodatkiem dla medyków?

„Sejm bije kolejny poziom absurdu” – pod takim tytułem 28 października na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej ukazał się komentarz prezesa NRL Andrzeja Matyi dotyczący procedowanej przez ostatnie dni ustawy, nazywanej potocznie „tarczą dla ochrony zdrowia”.

20. posiedzenie Sejmu (dzień drugi). Foto: Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

W nocy z wtorku na środę Sejm rozpatrzył poprawki zgłoszone przez Senat.

Kilka z nich zostało przyjętych przez posłów, pomimo negatywnego stanowiska Ministerstwa Zdrowia. Dotyczyło to m.in. zagwarantowania dodatku do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. uposażenia wszystkim lekarzom i innym pracownikom medycznym walczącym z epidemią.

„Treść uchwalonej ostatecznie dziś w nocy ustawy nie została jeszcze opublikowana na stronie internetowej Sejmu, ale już pojawił się tam poselski projekt ustawy, wniesiony przez posłów PiS, który ma ten przepis z uchwalonej kilkanaście godzin temu ustawy usunąć” – wskazuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

„Tak stanowi się obecnie prawo. W pośpiechu, w którym gubią się nawet posłowie obozu rządzącego. W tempie, w którym uchwalone ustawy zmienia się kilka godzin po ich przegłosowaniu. Ta sytuacja jest smutnym zwieńczeniem całego procesu legislacyjnego ustawy uchwalonej dziś w nocy. Procesu prowadzonego w szaleńczym tempie, bez uwzględniania głosu środowiska lekarskiego i innych środowisk medycznych” – podkreśla prof. Andrzej Matyja.