24 czerwca 2024

Wandalizm i hejt. Lekarze apelują do władz

Środowisko lekarskie protestuje przeciw szerzącej się nienawiści wobec pracowników ochrony zdrowia, domagając się od władz podjęcia skutecznych działań zapobiegających dalszym atakom na osoby pomagające pacjentom.

Zdewastowana siedziba Beskidzkiej Izby Lekarskiej. Foto: bil.bielsko.pl

Na początku stycznia nowa siedziba Beskidzkiej Izby Lekarskiej przy ul. Bystrzańskiej w Bielsku-Białej padła ofiarą aktu wandalizmu. Jedna ze ścian nowego budynku została zdewastowana. Na elewacji pojawiły się napisy: „Big Pharma dogs” i „Medyczny faszyzm”. Sprawa została zgłoszona na policję.

Hejtują jednak nie tylko „antyszczepionkowcy”. Bywa, że dopuszczają się tego pacjenci i ich bliscy, którzy w ten sposób wyrażają niezadowolenie z powodu źle funkcjonującego systemu ochrony zdrowia. Zdaniem niektórych osób, zjawisko hejtu na medyków nasiliło się w czasie pandemii COVID-19.

„Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej aktów wandalizmu, a także chuligańskich napaści skierowanych przeciwko lekarzom dokonywanych przez przeciwników szczepień (jak ostatnie zdewastowanie siedziby Beskidzkiej Izby Lekarskiej poprzez umieszczenie na elewacji obraźliwych napisów), prezesi Okręgowych Izb Lekarskich domagają się od władz rządzących jednoznacznego stanowiska popierającego szczepienia przeciw COVID-19 raz podjęcia natychmiastowych, skutecznych działań zapobiegających dalszym atakom ich przeciwników” – czytamy w stanowisku Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich, podpisanym przez przewodniczącą Konwentu Prezesów OIL Magdę Wiśniewską.

O tym, jakie są prawne możliwości reakcji na hejt, można przeczytać TUTAJ.