23 maja 2024

Wdrożenie technologii mRNA w Polsce coraz bliżej

Premier powierzył Agencji Badań Medycznych koordynację merytoryczną spraw związanych z wdrożeniem produkcji szczepionek bazujących na technologii mRNA w Polsce. Chodzi m.in. o zabezpieczenie się na przygotowanie na ewentualne, przyszłe pandemie.

Foto: Adam Guz

– Uruchamiamy rządowe środki na początek wielkości 300 mln zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Jak dodał szef rządu, jeszcze w maju zostanie rozstrzygnięty program, który przewiduje skierowanie w kilku grantach po kilkadziesiąt milionów złotych środków do zespołów badawczych pracujących nad najnowszymi technologiami w zakresie biologii molekularnej

Technologia mRNA jest nadzieją dla rozwiązań terapeutycznych m.in. w zapobieganiu i leczeniu COVID-19. Agencja Badań Medycznych jeszcze w maju planuje ogłosić konkurs na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem tej technologii. Główny cel to przyspieszenie wdrożenia innowacyjnych terapii opartych o RNA i udostępnienie ich pacjentom w naszym kraju.

W ramach realizacji wyłonionych w konkursie projektów, opracowana zostanie uniwersalna platforma lekowa, która umożliwi rozwój produktów leczniczych nowej generacji, stosowanych w różnych wskazaniach, ze szczególnym uwzględnieniem obecnych potrzeb pandemii COVID-19 bazujących na technologii polskich badaczy.

Rozwój produktów opartych na kwasach nukleinowych to obecnie jeden z najbardziej obiecujących trendów współczesnej biotechnologii nieprzypadkowo nazywany „medyczną technologią przyszłości”. RNA wykorzystuje się już do aktywacji układu immunologicznego np. w szczepionkach przeciwnowotworowych. Szczególne zainteresowanie mRNA zyskało w związku z  wykorzystywaniem m.in do produkcji szczepionek przeciw COVID-19.

– Te nowe technologie to wielka nadzieja nie tylko w kontekście walki z COVID-19. Oczywiście już dziś widzimy jak zasadniczy przełom dokonał się dzięki wynalezieniu szczepionek opartych o mRNA. To również nadzieja, na wynalezienie skutecznego leku przeciwko przynajmniej niektórym nowotworom – podsumowywał premier Mateusz Morawiecki.

Na uniwersalność tej technologii wskazują pojawiające się nowe pomysły na jej wykorzystanie. Aktualnie prowadzone są badania kliniczne nad zastosowaniem w terapii rdzeniowego zaniku mięśni. Niektóre grupy badawcze podążają o krok dalej i poszukują możliwości wykorzystania technologii w regeneracji mięśnia sercowego u pacjentów po przebytym zawale serca, poprzez dostarczenie do kardiomiocytów matrycy w postaci transkryptu do produkcji białka, odpowiedzialnego za tworzenie naczyń krwionośnych.

– Chcemy wyposażyć Polskę w technologię, nowoczesną platformę do produkcji szczepionek, którą będzie można wykorzystać do tworzenia preparatów nie tylko przeciwko COVID-19, ale także leków onkologicznych stosowanych m.in. w terapii spersonalizowanej. W ciągu 2-3 lat chcemy zbudować własne narzędzia do walki z każdą nadchodzącą pandemią. W tym celu potrzebujemy dokonać transferu wiedzy i technologii od światowych korporacji, również technologii mRNA, która daje też możliwości tworzenia innowacyjnych leków – podkreśla Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych i pełnomocnik premiera ds. rozwoju sektora biotechnologicznego.

Równolegle Agencja Badań Medycznych prowadzi z ramienia rządu rozmowy z największymi producentami międzynarodowymi. Chodzi o uruchomienie krajowych linii produkcyjnych, aby szczepionka mogła być w całości lub częściowo produkowana w naszym kraju. Ma to pozwolić na zabezpieczenie bieżącego dostępu obywateli do preparatów opartych o tę technologię.

Inwestycja wpisuje się w opracowywany przez Agencję Badań Medycznych Plan Rozwoju Polskiej Biotechnologii oraz w Krajowy Program Odbudowy. – Wchodzimy w zupełnie nowy sektor innowacyjnej farmacji i biotechnologii. Mówimy o działaniach, które pozwolą nam posiąść technologie i dysponować własnym potencjałem strategicznym tak ważnym dla bezpieczeństwa Polaków – podkreśla prezes Agencji Badań Medycznych.

Źródło: ABM