18 lipca 2024

Wspieram białe miasteczko w internecie

Od 11 września trwa protest medyków pod kancelarią premiera. Organizatorzy zachęcają wszystkich, którym na sercu leży zmiana publicznej ochrony zdrowia na lepsze, do aktywności w internecie.

Foto: twitter.com/protestmedykow

„Akcja się nie kończy! Codziennie dostajemy kolejne zdjęcia, zachęcamy Was do wzięcia udziału!” – apelują medycy i zachęcają do publikowania zdjęć z hashtagiem #WspieramBM.

– Wzorowaliśmy się na białym miasteczku z 2007 r., które również powstało przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Zanim doszło do protestu, który rozpoczął się 11 września, przez kilka miesięcy byliśmy mamieni obietnicami przez ministra zdrowia, że po trzeciej fali pandemii dojdzie do poważnych zmian w publicznej ochronie zdrowia. Na samych zapewnieniach i obietnicach się kończyło – mówi w rozmowie z „Gazetą Lekarską” jeden z liderów protestu, Wojciech Szaraniec, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL (cały wywiad publikujemy TUTAJ).

Początkowo protestujący medycy uzależniali przystąpienie do rozmów od udziału w nich premiera Mateusza Morawieckiego, jednak ze względu na tragedię, do której doszło w minioną sobotę w „białym miasteczku”, zdecydowali się na spotkanie z przedstawicielami resortu zdrowia. Do pierwszych rozmów doszło we wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Drugie spotkanie odbyło się w czwartek.

Wśród postulatów Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia są m.in. podwyżki wynagrodzeń, wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, zatrudnienie dodatkowych pracowników administracyjnych i personelu pomocniczego oraz wprowadzenie norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów. Protestujący domagają się także zapewnienia zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i skutecznej ochrony przed agresją słowną i fizyczną, chcą wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenia ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

„Gazeta Lekarska” od samego początku śledzi protest pracowników ochrony zdrowia, który rozpoczął się 11 września. Więcej o jego przebiegu i postulatach medyków oraz kilkaset zdjęć z sobotniej manifestacji i białego miasteczka przy kancelarii premiera, można znaleźć TUTAJ.