18 lipca 2024

XI Kongres Polonii Medycznej – IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich „Wyzwania współczesnej medycyny”

Po czterech latach od ostatniego Kongresu, którego gospodarzem była Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku, polscy medycy z wielu zakątków świata spotkają się w dniach 1-4 czerwca 2023 r. w stolicy Warmii i Mazur.

X Kongres Polonii Medycznej. Foto: Mariusz Tomczak

Naczelna Izba Lekarska tradycyjnie od 1991 roku aktywnie uczestniczy w organizowaniu kongresów dla polonii medycznej. Dotychczasowe spotkania polskich lekarzy z całego świata odbywały się w Częstochowie, Krakowie, Warszawie, Katowicach, Toruniu, Gdańsku, skupiając od 400 do 1200 uczestników.

Kongres jest doskonałą okazją do zaprezentowania wybitnych osiągnięć Polaków rozproszonych po całym świecie. W ciągu kilku dni obrad będziemy dyskutowali o aktualnych problemach zgodnie z motywem przewodnim naszego Zjazdu – Wyzwania Współczesnej Medycyny.

Do Komitetu Naukowego zaprosiliśmy osoby ze środowiska akademickiego, które są nie tylko autorytetami w kraju i za granicą, ale zajmują się kluczowymi i przełomowymi zagadnieniami, które w istotny sposób zmieniły możliwości leczenia najcięższych chorób w praktyce klinicznej na całym świecie.

Światowe Zjazdy Lekarzy Polskich mają charakter interdyscyplinarny. Nie zabraknie ciekawych referatów z różnorodnych dziedzin, dających szansę prześledzić najnowszą wiedzę medyczną. Z tematyką sesji naukowych można się zapoznać na stronie https://swiatowyzjazdlekarzypolskich.org.

Rok 2023, w którym odbędzie się XI Kongres Polonii Medycznej – IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich, to szczególny czas. To 550. rocznica urodzin wielkiego astronoma i lekarza Mikołaja Kopernika, który spędził na Warmii większość swojego dorosłego, twórczego życia. „Geniuszowi renesansu” poświęcona będzie sesja historyczna przegotowana przez dr. Zygmunta Trusewicza.

Sesji historycznej będzie towarzyszyć prezentacja inkunabułu medycznego Kopernika oraz starodruków z jego odręcznymi zapiskami, prezentacja atlasu anatomicznego Andreasa Vesaliusa z 1543 roku „De humani corporis fabrica”, wystawa medali związanych z Kopernikiem, a także monet i banknotów z wizerunkiem wielkiego astronoma.

W odpowiedzi na potrzeby młodych lekarzy nie zabraknie tematów z obszaru prawa i medycyny, w tym prawnych aspektów wykonywania zawodu w innych krajach – uznawania kwalifikacji, uzyskania uprawnień zawodowych, zagadnień dotyczących odpowiedzialności zawodowej, karnej i cywilnej lekarzy, różnych form wykonywania zawodu – przewodnik dla studentów i młodych lekarzy. Młodzi lekarzy, ale nie tylko oni, będą mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w warsztatach dotyczących tego, jak rozwijać karierę naukową.

Dokładamy wszelkich starań, by zjazd w Olsztynie oprócz merytorycznej debaty lekarzy był wyjątkowym spotkaniem, które nie tylko pogłębi więzi Polonii z Polską, ale także więzi międzyludzkie, koleżeńskie i zawodowe. Zapraszamy do Olsztyna.

Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Kongresu, prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor Collegium Medicum UWM, przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresu