18 lipca 2024

Za nami 20. Igrzyska Lekarskie

Rocznicowe 20. Igrzyska Lekarskie udały się głównie za sprawą pogody. Wrześniowy antycyklon zapewnił 600 uczestnikom wspaniałe warunki do uprawiania sportu.

Foto: arch. prywatne

Start imprezy poprzedził koncert Nigela Kennedy’ego w Jaworkach oraz zatknięcie na Gerlachu flagi Igrzysk. Na tatrzańskiego króla wdrapali się: maratończyk Jacek Łabudzki z synem (Sandomierz), kolarz Michał Małysza (Lublin) oraz pływak i triathlonista Marek Trzensiok (Katowice).

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się dyscypliny indywidualne. Pływalnia pękała w szwach. Rekord uczestnictwa padł na strzelnicy. Podobnie w trójboju siłowym. W tych zawodach padł też inny rekord. Michał Pająk z Łodzi wziął w MC na sztangę 300 kg i wyrwał! Zawody, rozgrywane po kilkuletniej przerwie, zgromadziły sporą widownię, dopingującą siłaczy do późnej nocy.

Małą sensacją zakończył się turniej piłki nożnej. Po raz pierwszy zwyciężył Gdańsk. Nowa fala w lekarskim futbolu. Wśród seniorów sukces jak za dawnych lat odniosły Twarde Pierniki Toruń. Koszykówkę 5×5 i 3×3 zdominował Lublin. Niestety kadra lekarzy przegrała prestiżowy mecz z Góralami, ale trudno się dziwić, gdy część zespołu wybrała się w góry. W siatkówce open i u seniorów triumfowała Łódź. Do plażówki zaś zgłosiło się tyle par, że dwudniowa walka w piasku kończyła się przy świetle księżyca.

Lekkie utrudnienia dla lekkoatletów i kolarzy górskich powodowała kończąca się w COS Zakopane budowa toru łyżwiarskiego. Jednak przedstawiciele królowej sportu i tak poprawili kilka swoich rekordów. Ich tabelę, opracowaną przez Juliana Pełkę (Toruń), można obejrzeć na stronie www.igrzyskalekarskie.org. Podobnie indywidualną klasyfikację medalową 20-lecia przygotowaną przez Leszka Stecułę (Bytom). Na stronie są też wszystkie wyniki tegoroczne i z poprzednich lat. Do obejrzenia lub pobrania są zdjęcia bieżące i archiwalne.

Na igrzyskach rozdano ponad 1200 medali. W większości konkurencji klasyfikacja jest w grupach wiekowych. Rywalizują też w części dyscyplin dzieci, studenci i osoby towarzyszące. Zawody odbywają się nie tylko w Zakopanem. Strzelanie i dysk są w Nowym Targu, a kolarska pętla na polskim Spiszu. Tam też, we Frydmanie, w ośrodku prowadzonym przez Lucjana Habiedę (Rabka-Zdrój), czterodniowe zmagania kończył tradycyjnie triathlon.

W Zakopanem spotkała się Komisja Sportu Naczelnej Rady Lekarskiej, która w tym roku była współorganizatorem igrzysk. Ustalono, że następna ich edycja odbędzie się w dniach 4-7 września 2024 r. w COS w Cetniewie. Trzymamy kciuki za kolegów z Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku i do zobaczenia za rok na Kaszubach!

Maciej Jachymiak


Prezes NRL do lekarzy sportowców

Igrzyska odbyły się w dniach 6-9 września 2023 r. pod patronatem Naczelnej Izby Lekarskiej i Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl). Tuż przed rozpoczęciem wydarzenia, prezes NRL Łukasz Jankowski podziękował organizatorom za włożony trud, a do uczestników zwrócił się ze specjalnym przesłaniem:

„Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy, na co dzień zmagacie się z chorobami pacjentów, przekraczacie kolejne granice swoich możliwości, by dbać o ich bezpieczeństwo. To jednak nie wyczerpuje Waszych sił i zapału, by realizować swoje sportowe plany i marzenia”.

Dalej prezes NRL napisał:

„Często powtarza się, że sport to zdrowie, że warto mieć pasję, która pozwala się realizować. Jesteście tego najlepszym przykładem. Lekarskie Igrzyska to wspaniałe święto sportu i środowiskowej integracji. Dajcie z siebie wszystko! Życzę Wam pokonania własnych rekordów, przyjacielskiej atmosfery, a przede wszystkim poczucia satysfakcji z realizowanej pasji”.