17 lipca 2024

Zacznij od zębów. Jama ustna to wrota dla patogenów (wideo)

„Zdrowe zęby ratują życie” – pod takim hasłem Naczelna Izba lekarska zorganizowała konferencję prasową, która odbyła się 28 czerwca w Łodzi.

Foto: pixabay.com

Uczestniczący w konferencji eksperci z różnych dziedzin medycyny – prof. Tomasz Guzik (kardiolog, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi CM UJ w Krakowie), dr Paweł Grzesiowski (pediatra i ekspert NRL ds. walki z COVID-19) oraz dr hab. n. med. Mariusz Szuta (konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii twarzowo-szczękowej) – przekonywali, jak ważny jest stan zdrowia jamy ustnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz jak choroby, m.in. przewlekłe, wpływają na stan uzębienia.

Podkreślali jednocześnie, że to właśnie lekarz dentysta jest osobą, która może wykryć te zależności na wczesnym etapie. – Jama ustna, choćby ze względu na wysokie ukrwienie tkanki, stanowi wrota dla patogenów przenikających do całego organizmu, jest więc miejscem, gdzie szybko następuje rozwój stanu zapalnego, a jego związek z ogólnym stanem zdrowia jest bezsprzeczny. Dowodem jest np. intensywne leczenie zapalenia przyzębia, które obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi, pozwalając uniknąć wprowadzenia leków – wyjaśniał prof. Tomasz Guzik. Profesor dodał także, że w jamie ustnej manifestują się objawy kliniczne wielu chorób, m.in. zaburzenia hematologiczne, choroby szpiku kostnego.

Z kolei prof. Mariusz Szuta przypomniał, że 60-70 proc. pacjentów z rakiem jamy ustnej kierowanych jest do leczenia onkologicznego właśnie przez stomatologów i ich rola, jeśli chodzi o wczesną diagnozę, jest tutaj kluczowa. Niestety, stomatologia jest wciąż marginalizowana przez decydentów zarówno jeśli chodzi o finansowanie, jak i miejsce tej dziedziny w systemie lecznictwa. – W kilkusetstronicowej rządowej strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia do 2027 r. na temat problemów stomatologii nie ma ani słowa i to nie jest dobra perspektywa na przyszłość – podkreślał współgospodarz konferencji Andrzej Cisło, wiceprezes NIL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL.