19 maja 2024

Zaniedbane dzieci

Naukowcy z King’s College Hospital w Londynie twierdzą, że nieleczony ból zęba powinien „być alarmem” dla każdego lekarza.

Foto: pixabay.com

Eksperci ostrzegają, że dzieci, u których stwierdzono ciężką próchnicę zębów, należy kierować do zespołów ochronnych NHS, ponieważ może to świadczyć o szerszych zaniedbaniach w domu.

Zespół odkrył, że 40 proc. małych pacjentów, którzy wymagali dentystycznej lub szczękowo-twarzowej interwencji operacyjnej z powodu próchnicy, było znanych opiece społecznej.

Na oddziale ratunkowym szpitala dzieci przyjęte z infekcjami stomatologicznymi ocenia się pod kątem zaniedbania dziecka i w razie potrzeby kieruje do zespołu ochronnego NHS. Przeanalizowano dane małych pacjentów, które zostały poddane zabiegom z powodu takiej infekcji w okresie od stycznia 2015 do stycznia 2017 r.

– Ponad połowa dzieci, którymi się opiekowaliśmy, była w wieku od pięciu do ośmiu lat. Ta grupa wiekowa jest najbardziej narażona – powiedziała współautorka badania, Kathy Fan, konsultantka z zakresu chirurgii jamy ustnej  i szczękowo-twarzowej w King’s. – Niestety, zanim zaczęliśmy leczyć te dzieci, cierpiały one już wcześniej z powodu długotrwałego zaniedbania jamy ustnej i prawdopodobnie odczuwały ból – zaznaczyła.

Sugeruje również, aby wszystkie dzieci objęte planem ochronnym przez opiekę społeczną zostały poddane ocenie dentystycznej. Według danych NHS Digital liczba przyjęć do szpitala z powodu próchnicy dzieci w wieku 5-9 lat wzrosła w zeszłym roku do 26 tys., a próchnica zębów była w Anglii głównym powodem hospitalizacji dzieci w tym wieku.