2 marca 2024

Zapal znicz na grobie zmarłego lekarza

Najbliższe dni pamięci warto poświęcić pamięci wielkich postaci ze świata medycyny oraz tych, którzy na co dzień pomagali dobrą radą – zaapelował samorząd lekarski w związku z dniem Wszystkich Świętych.

Fot. Mariusz Tomczak/Gazeta Lekarska

1 listopada to w naszej tradycji dzień pamięci o zmarłych. Środowisko lekarskie wspomina nie tylko swoich bliskich, ale również osoby, które poświęciły się ratowaniu zdrowia i życia pacjentów oraz dbaniu o wizerunek zawodu lekarza i lekarza dentysty.

– Jak co roku odwiedzamy mogiły naszych kolegów i koleżanek, z którymi jeszcze niedawno widywaliśmy się na korytarzach szpitali czy podczas spotkań w ramach samorządu lekarskiego – mówi Grzegorz Wrona, sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), który w imieniu samorządu lekarskiego odwiedził wiele grobów nieżyjących już lekarek i lekarzy.

W komunikacie opublikowanym na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) dodaje, że pamięć o zmarłych koleżankach i kolegach jest obowiązkiem. – Odwiedzamy mogiły lekarzy, którzy kształtowali etos naszego zawodu. W historii polskiej medycyny zajmują miejsce nietuzinkowe i dla wielu z nas mogą stanowić wzór nie tylko w duchu zawodowym, lecz także w sferze zaangażowania społecznego – dodaje Grzegorz Wrona.

NIL przypomina, że na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim i pobliskim Cmentarzu Wojskowym spoczywa wiele zasłużonych dla Polski lekarskich osobistości.