12 lipca 2024

10 najpopularniejszych tekstów na www.gazetalekarska.pl w 2020 roku

Co czytaliście najchętniej w mijającym roku? Poniżej prezentujemy 10 najpopularniejszych materiałów zamieszczonych w portalu internetowym „Gazety Lekarskiej” w 2020 roku.

Foto: pixabay.com

1. Apel prezesa NRL ws. nowelizacji art. 37a k.k. Co zrobi prezydent?

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o powstrzymanie wejścia w życie nowelizacji art. 37a Kodeksu karnego, którą przewiduje ustawa określana jako „tarcza antykryzysowa 4.0”.

2. COVID-19. Jaki test warto wykonać? Kto powinien się przebadać?

Jakie testy w kierunku COVID-19 są dostępne na rynku? Które są wiarygodne? Kto powinien wykonać test, a jeśli tak – jaki? Jak sprawdzić, czy jestem odporny na wirusa? W jaki sposób interpretować wynik testu? Czy przeciwciała dają gwarancję, że nie zachoruję ponownie?

3. Jak zwracać się do lekarza?

Karę tę, tj. pieniężną i nakaz usunięcia liter „dr” (doktor) przed nazwiskiem wymierzył pewnemu lekarzowi okręgowy sąd lekarski za używanie skrótu „dr” w nienależnych miejscach. Ilość maili i telefonów po opublikowaniu komentarza do artykułu „Kara za użycie nienależnego tytułu” była niespodziewanie wielka.

4. Pierwsza fala epidemii. Wywiad z prof. Krzysztofem Pyrciem

Rozmowa z prof. dr. hab. Krzysztofem Pyrciem, biotechnologiem, specjalistą w zakresie mikrobiologii i wirusologii, twórcą Laboratorium Wirusologicznego BSL3 ViroGenetics w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ.

5. Emerytura w czasie pandemii. Kiedy złożyć wniosek?

Osoby, które nie mogą lub nie chcą składać wniosków o emeryturę, rentę lub ich przeliczenie w okresie pandemii, mogą zrobić to w późniejszym terminie.  Nie tracą przy tym wypłaty za wcześniejsze miesiące, jeśli do wniosku dołączą specjalne oświadczenie.

6. Prof. Włodzimierz Gut: dystans ważniejszy niż noszenie maseczek

W jakim stopniu noszenie maseczek chroni przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2? Czy wszyscy powinni zasłaniać usta i nos? Między innymi na te pytania odpowiada prof. dr hab. Włodzimierz Gut, biolog, specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii, w przeszłości uczestnik badań dotyczących chorób zakaźnych realizowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

7. Prezydium NRL apeluje o dymisję wiceministra Waldemara Kraski (wideo)

Prezydium NRL zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o niezwłoczne odwołanie sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemara Kraski w związku z wypowiedzią, z której wynika, że pracownicy medyczni m.in. bagatelizują procedury związane z koronawirusem.

8. Nowe zalecenia MZ dla stomatologii

W końcu, po wielu tygodniach, na stronie Ministerstwa Zdrowia zostały ogłoszone zaktualizowane zalecenia dotyczące udzielania świadczeń stomatologicznych w czasie panującej pandemii koronawirusa.

9. Co z ustawą? Rząd nie wycofuje się z przepisów o lekarzach cudzoziemcach

Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty nie wejdzie w życie 1 kwietnia, ale rząd i Ministerstwo Zdrowia nie chcą wycofać się z najbardziej kontrowersyjnych przepisów dotyczących cudzoziemców.

10. Nie żyje prof. Wojciech Rokita. O co pytali go dziennikarze?

Niezwykle smutna wiadomość nadeszła z Kielc. 18 marca na wieczny dyżur odszedł prof. dr hab. Wojciech Rokita, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Kryterium: łączna ilość odsłon – wliczając także powtórne wizyty na poszczególnych stronach (pod uwagę wzięliśmy tylko materiały opublikowane w 2020 roku)

Podsumowania z ubiegłych lat: