Gądek: Więcej kompetencji dla NFZ w regionach

Ostatnie wybory wyłoniły członków IX kadencji Senatu i VIII kadencji Sejmu. Wśród posłów i senatorów znaleźli się również lekarze. Jaką mają wizję ochrony zdrowia? Na nasze pytania odpowiada Lidia Gądek (KP PO), posłanka, członek sejmowej Komisji Zdrowia.

1. Jak finansować leczenie chorych – z budżetu państwa czy, tak jak jest obecnie, ze składki zdrowotnej?

Finansowanie usług ze składki zdrowotnej jest sposobem sprawdzonym i sprawiedliwym społecznie, zdecydowanie należy zachować finansowanie niezależne od budżetu państwa. Budżet winien być podstawą finansowania procedur wysokospecjalistycznych oraz oczywiście całości procedur składających się na dbałość o zdrowie publiczne.

2. Czy NFZ powinien zostać zlikwidowany? Jeśli tak – co w zamian?

Sama likwidacja NFZ nic nie zmieni w poprawie dostępności do świadczeń, tym bardziej że już są pomysły, aby zastąpić go innym tworem finansowym. Moim zdaniem niezależny płatnik winien pozostać, natomiast zdecydowanie należy zwiększyć kompetencje oddziałów regionalnych.

3. Co będzie chciała Pani zrobić, aby zwiększyć liczbę lekarzy?

Pierwsze działania zostały podjęte w celu zwiększenia liczby lekarzy praktykujących w Polsce i myślę, że należy je kontynuować – zwiększenie naboru, skrócenie czasu studiów, należy zdecydowanie jednak poprawić warunki specjalizowania się, uprościć procedury specjalizacyjne oraz dostosować wymagania do realu, szczególnie w zakresie egzaminów.

4. Ile powinno wynosić minimalne wynagrodzenie brutto lekarza za pracę na jednym etacie?

Płaca lekarza winna być wynagradzana nie w wymiarze etatowym, ale w zamian za wykonywaną pracę i jej jakość, jeśli jednak miałaby wrócić etatowość, to moim zdaniem minimum 3 x średnia krajowa na etat.

5. Czy prywatne szpitale powinny być finansowane ze środków publicznych?

W ochronie zdrowia nie powinno mieć znaczenia, czy podmiot jest publiczny, czy prywatny, a jedynie to, jaki rodzaj usług i opieki nad pacjentem prezentuje. Finansowane powinny być placówki dające kompleksową opiekę, wysokiej jakości, a nie te, które muszą być utrzymywane, bo jakiś szczebel samorządu ma ambicje mieć szpital.

6. POZ powinno być finansowane ze składki kapitacyjnej (tak, jak jest teraz) czy w innej formie? Jakiej?

POZ powinna być finansowana w sposób mieszany, a więc stawka kapitacyjna jako baza opieki nad populacją, a do tego stopniowo rozszerzane kompetencje z płatnością za wykonane procedury – to zapewni najwyższy poziom opieki całościowej nad pacjentem, pozwoli lekarzowi rodzinnemu być prawdziwym przewodnikiem w systemie, a jednocześnie zdecydowanie ograniczy kolejki w AOS.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.