Pielęgniarki mogą już wypisywać recepty

Zakończyła się pierwsza edycja kursu specjalistycznego pn. Ordynowanie leków i wypisywanie recept dla pielęgniarek i położnych, zorganizowanego przez Zakład Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

To bardzo ważny moment, gdyż tylko pięć uczelni w kraju przeprowadziło ten nowy kurs specjalistyczny dla pielęgniarek i położnych według nowych programów kursów i przepisów prawnych.

W województwie kujawsko-pomorskim pierwsze 38 pielęgniarek/położnych uzyskało kwalifikacje do samodzielnego ordynowania leków i wypisywania recept.

Do tej edycji kursu przystąpić mogła pielęgniarka/pielęgniarz/położna/położny posiadająca wysokie kwalifikacje zawodowe – tytuł magistra pielęgniarstwa/położnictwa i/lub tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

Zgodnie z rozporządzeniem pielęgniarka/położna po ukończeniu kursu może samodzielnie zlecać leki, wyroby medyczne oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Zmiany w prawie zostały wprowadzone podczas kierowania resortem zdrowia przez Bartosza Arłukowicza (więcej pisaliśmy o tym tutaj). Przypomnijmy, że wprowadzając przepisy podkreślano korzyści, jakie mają wynikać z tego dla pacjentów, mianowicie:

  • możliwość uzyskania recepty na leki od pielęgniarki/położnej,
  • zmniejszenie kolejek do lekarzy, szczególnie pierwszego kontaktu,
  • usprawnienie funkcjonowania opieki zdrowotnej.

Jak informuje CM UKW zainteresowanie kursem jest ogromne, dlatego niebawem rozpoczną się następne edycje kursu. Uczelnia przystąpiła do konkursu na pozyskanie funduszy europejskich w ramach projektu PO WER. Jeżeli konkurs zostanie rozstrzygnięty pozytywnie dla uczelni, następne edycje kursów będą bezpłatne.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Marek Stawicki
    lut 26, 2016 - 09:10 AM

    Trzymam kciuki żeby w końcu ten zawod trochę wyszedł ‘na prosta’ i pielęgniarki były bardziej doceniane i w końcu godnie wynagradzane za pomoc nam-pacjentom. Może wtedy więcej młodych dziewczyn po studiach będzie decydowalo się na pozostanie w kraju zamiast wyjezdzac bo teraz emigrujących pielegniarek jest ogrom. 2 z koleżanek mojej corki-pielegniarki wyjechalo za pośrednictwem curaswiss do szwajcarii, chyba 3 do wielkiej brytanii. Granice się otwierają wiec wyjazd nie stanowi problemu jednak problem będzie za kilka lat kiedy nasz starzejące się spoleczenstwo będzie potrzebowalo opieki. Może te kursy cos zmienia i pomoga pielegniarka podnosci kwalifikacje i zadowolenie z pracy w kraju

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.