Powstanie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Konkretyzuje się pomysł powstania w Katowicach Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Powstanie grupa ekspertów, która ma opracować koncepcję placówki. Jest też wstępna lokalizacja. Pomysłowi patronują m.in. Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta, Górnośląski Związek Metropolitalny, Śląski Uniwersytet Medyczny, Śląska Izba Lekarska i Śląska Izba Aptekarska.

Katowice
Foto: Umkatowice / Wikimedia Commons
CC BY-SA 3.0

– Dziś człowiek może się znaleźć w środku ciała i wszystko dokładnie obserwować. Na przykład jak płynie krew w naczyniach czy jak funkcjonuje serce – mówi inicjator przedsięwzięcia dr n. med. Jacek Kozakiewicz, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

– Chcemy przybliżyć zagadnienia medyczne, by można było je po prostu dotknąć, a przez to lepiej zrozumieć. Chcemy, żeby to była nowoczesna placówka. Archiwaliów nie brakuje, ale to nie jest ten pomost do przyszłości. Tym pomostem są dziś nowoczesne środki wyrazu – dodaje prezes ORL w Katowicach.

Zarówno Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, jak i część medyczna w ramach Centrum Nauki w Katowicach, są nowymi w Polsce pomysłami. Nie zrealizowano takiej koncepcji w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Chodzi o tworzenie i udostępnianie interaktywnych urządzeń i eksponatów, umożliwiających zwiedzającym samodzielne przeprowadzenie doświadczeń lub obserwacji dotyczących ludzkiego ciała i zasad jego funkcjonowania. Celem ma być upowszechnianie osiągnięć nauki ze szczególnym uwzględnieniem śląskich ośrodków medycznych. Ogromne powodzenie tego typu instytucji na całym świecie skłaniają do podjęcia takiej inicjatywy także w Katowicach.

– Nie można patrzeć w przyszłość bez przeszłości. To bardzo ważne w medycynie, która ma w sobie ten szczególny pierwiastek humanistyczny. Dlatego upomniałem się o medycynę, która w województwie śląskim jest prawdziwą siłą, a nie ma swojej placówki muzealnej – mówi prezes Kozakiewicz.

Pomysł powstał w 2013 roku. Wtedy także, pod przewodnictwem dr. Jacka Kozakiewicza, przy Śląskiej Izbie Lekarskiej powstał Komitet Organizacyjny Muzeum Medycyny. Od początku prace wspierał prof. Zygmunt Woźniczka.

Teraz zostali w niego włączeni nowi jego członkowie: dr Piotr Brukiewicz – prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, prof. Przemysław Jałowiecki – rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Marzena Szuba – wiceprezydent Katowic, Małgorzata Mańka-Szulik – przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, dr Henryk Mercik – członek zarządu Województwa Śląskiego.

W najbliższym czasie Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (jako jednostka nadrzędna nad Muzeum Śląskim) ma powołać grupę ekspertów, którzy mają wypracować koncepcję, misję i kształt Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. W jej skład wejdą m.in. lekarze, farmaceuci, historycy, specjaliści z dziedziny muzealnictwa.

Działania dotyczące powstania Muzeum Historii Medycyny i Farmacji będą prowadzone dwutorowo. Rozpatrywana jest też koncepcja utworzenia części medycznej w ramach planowanego w Katowicach Centrum Nauki.

Inwestycja ma powstać w okolicach Muzeum Śląskiego (Strefa Kultury) z funduszy centralnych: ministerialnych, europejskich z dofinansowaniem z budżetu miasta i województwa. Rozważane jest też partnerstwo publiczno-prywatne.

Przedstawicielom Śląskiej Izby Lekarskiej zaproponowano także współpracę w tworzeniu Programu Rozwoju Gospodarczego Katowic, który miałby uwzględniać powstanie części medycznej w Centrum Nauki. To projekt, który w wyniku szerokich konsultacji z środowiskami naukowymi i biznesowymi ma pomóc w wytyczeniu ścieżki rozwoju miasta.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.