Nowa definicja zdrowia jamy ustnej według FDI

Podczas pierwszego dnia kongresu FDI, który 7 września rozpoczął się w Poznaniu, ogłoszono nową definicję zdrowia jamy ustnej. Przyjęło ją 200 stowarzyszeń stomatologicznych z całego świata. Zdrowa jama ustna to podstawowy składnik zdrowia i dobrostanu, tak fizycznego, jak i psychicznego.

fdi poznan (32) patrick hescot

Dr Patrick Hescot, prezes FDI
Foto: Marta Jakubiak

– To ważny krok dla wszystkich pracowników branży medycznej związanych ze zdrowiem jamy ustnej – w taki sposób określił ogłoszenie definicji Patrick Hescot, prezes FDI. Dodał, że zdrowa jama ustna stanowi integralną część zdrowia ogólnego, dlatego nie powinna ograniczać się tylko do mówienia, uśmiechania się czy wyrażania emocji poprzez mimikę.

– Zdrowie jamy ustnej to coś więcej niż zdrowe zęby i piękny uśmiech. Jama ustna jest zwierciadłem ciała – powiedziała Honorata Shaw podczas briefingu dla mediów. Jak podkreśliła, lekarz dentysta może dostrzec objawy wielu chorób ogólnoustrojowych, a nawet pierwsze objawy zakażenia wirusem HIV.

Więcej o Kongresie FDI w Poznaniu (w tym m.in. relacje i zdjęcia) tutaj.

W czasie spotkania z dziennikarzami o „nierozerwalnym związku” między zdrowiem jamy ustnej a zdrowiem ogólnym mówił również Bolesław Samoliński. Choć profesor nie jest stomatologiem, jego obecność na kongresie FDI nie była przypadkowa – podkreślił znaczenie współpracy lekarzy dentystów z innymi specjalistami w zakresie medycyny w procesie zapewnienia całościowej opieki zdrowotnej.

Od środy do soboty (7-10 września), właśnie za sprawą kongresu FDI, Poznań stał się stolicą światowej stomatologii. Swój przyjazd do Wielkopolski zapowiedzieli bowiem lekarze dentyści, technicy dentystyczni, asystentki i higienistki ze 119 krajów (duża część z nich jest już na miejscu od wtorku).

Więcej o Kongresie FDI w Poznaniu (w tym m.in. relacje i zdjęcia) tutaj.

Wykłady i warsztaty z cenionymi ekspertami z wielu krajów rozpoczęły się już o godzinie 8.30. Marzena Dominiak przez kilkadziesiąt minut mówiła o nowych metodach augmentacji tkanki miękkiej wokół zębów i implantów. Poradami, w jaki sposób unikać przykrych dla pacjenta dolegliwości i redukować powikłania po zabiegu augmentacji zatoki, dzielił się Ricardo Mitrani.

Choroby stawów żuchwowo-skroniowych (ich przyczyny, objawy i skutki) omówił Mieszko Więckiewicz, zadając już na wstępie prowokacyjne pytanie: czy są one mitem, czy też ważnym problemem klinicznym? Natomiast o tym, że stomatologia wymaga globalnego podejścia, że stomatolodzy mają do spełnienia ważną rolę w wykrywaniu chorób (np. cukrzycy) i że warto organizować międzynarodowe inicjatywy, takie jak np. Europejski Dzień Periodontologii, starali się przekonać Li-Jian Jin, Soren Jepsen i Filippo Graziani.

Więcej o Kongresie FDI w Poznaniu (w tym m.in. relacje i zdjęcia) tutaj.

Po południu Ari Kupietzky przybliżył najważniejsze aspekty stomatologii u bardzo małych dzieci. Zwrócił uwagę na rolę rodziców i opiekunek, których styl życia ma fundamentalne znaczenie m.in. z punktu widzenia chorób przyzębia. W jego ocenie nie sposób przecenić roli zbilansowanej diety. Ważne jest także bardzo wczesne rozpoczęcie dbania o higienę jamy ustnej u dzieci.

Kongresowi FDI towarzyszy Światowa Wystawa Stomatologiczna (w tym roku zastąpiła ona CEDE). Na powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych ponad 300 wystawców z całego świata umożliwia oglądanie, testowanie i kupowanie wyposażenia gabinetu stomatologicznego (od najmniejszych wierteł po unity dla dzieci i dorosłych).

Swój sprzęt prezentuje kilkadziesiąt polskich firm, a ponadto wystawcy z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Szwecji, Francji, Austrii, Szwajcarii czy Rosji. W halach Międzynarodowych Targów Poznańskich są też obecne firmy z Chin, Korei Południowej, Japonii, Brazylii, Malezji, Indii i Turcji.

Powiązane aktualności

Komentowanie zostało wyłączone