Skupią się na sytuacjach kryzysowych

W dniach 13-15 października w Zegrzu odbędzie się II Interdyscyplinarna Konferencja Środowisk Medycznych. Tematem przewodnim jest działanie zespołów interdyscyplinarnych w najbardziej wymagających dziedzinach medycyny. Patronem medialnym konferencji jest „Gazeta Lekarska”.

Konferencja kierowana jest do szerokiego grona grup zawodowych lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych wykonujących zadania zawodowe w strukturach i na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz innych służb i instytucji ustawowo powołanych do niesienia pomocy poszkodowanym.

„Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces” (Henry Ford)

Podczas tegorocznego spotkania organizatorzy skupią się na sytuacjach kryzysowych, wymagających najwyższej formy współpracy wszystkich służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy poszkodowanym. Działania w sytuacjach kryzysowych wystawiają na próbę wiedzę oraz doświadczenie.

W dobie teraźniejszych wydarzeń medycyna ratunkowa i katastrof oraz zarządzanie kryzysowe nabiera ważnego znaczenia, a przygotowanie i zintegrowanie służb ratunkowych stanowi bezwzględny priorytet każdego państwa – tak w wymiarze obronności, jak i bezpieczeństwa obywateli.

Celem spotkania jest integracja i wymiana doświadczeń środowisk związanych z medycyną ratunkową i katastrof oraz zarządzaniem kryzysowym.

Podczas konferencji wykorzystane zostaną m.in. doświadczenia wojskowych szpitala WIM. Uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie: co jeszcze można zrobić, by polepszyć jakość współpracy, gdy nie będzie już czasu na dyskusje? Organizatorzy pokażą, jak nowoczesne narzędzia teleinformatyczne wspomagają sprawne działanie systemu opieki zdrowotnej (począwszy od stanów nagłych do opieki poszpitalnej), a także jakie nowości techniczne mogą wspierać te działania.

Konferencja podzielona została na panele tematyczne według obszarów:

  • Ratownictwo medyczne – kierowany do ratowników medycznych, lekarzy medycyny ratunkowej, funkcjonariuszy straży pożarnej i innych służb ratunkowych. W ramach sesji odbędą się wspólne ćwiczenia w terenie, sesje dyskusyjne, panele warsztatowe;
  • Medycyna ratunkowa – kierowany do lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Obejmie m.in. tematykę postępowania zabiegowego, postępowania w obrażeniach szczególnych w dalszym etapie udzielania pomocy;
  • Zabezpieczanie medyczne zdarzeń masowych i katastrof – kierowany do ratowników medycznych, lekarzy medycyny ratunkowej, funkcjonariuszy straży pożarnej i innych służb ratunkowych, które mogą brać udział w udzielaniu pomocy podczas zdarzeń masowych;
  • Prawo w medycynie – kierowany do wszystkich grup zawodowych związanych z udzielaniem pomocy medycznej. Obejmie m.in. odpowiedzialność ratowników medycznych (zmiany w ustawie), odpowiedzialność lekarzy i pielęgniarek, odpowiedzialność szpitali.

Pierwszego dnia konferencji, podczas uroczystej inauguracji, odbędą się specjalne pokazy jednostek służb mundurowych. Zaprezentowane zostaną m.in. działania w sytuacjach kryzysowych oraz postępowania w przypadku skażenia chemicznego lub biologicznego. Chętne osoby będą też mogły wziąć udział w specjalnie przygotowanych zajęciach praktycznych, dotyczących pracy w strefie zagrożenia skażeniem oraz wykorzystania ubrań ochronnych i ochron osobistych w działaniach typu CBRN.

Komitet Naukowy:

gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak
gen. bryg. w st. spocz. prof. dr hab. n. med. Jerzy Gil
prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Skrobowski
ppłk dr n. med. Przemysław Dyrla
ppłk dr n. med. Krzysztof Karwan
ppłk dr n. med. Paweł Krzesiński

Komitet Organizacyjny:

ppłk lek. Jarosław Kowal
mgr Anna Rejmanowska
mgr Lidia Wojda
mjr mgr inż. Krzysztof Gontarski
Jarosław Rybak


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.