Co z finansowaniem rezydentur w 2017 roku?

Ile będzie miejsc rezydenckich w 2017 roku? Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zwrócił się do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła z prośbą o udzielenie wyjaśnień dotyczących zmniejszenia finansowania rezydentur w roku 2017 w planie budżetu na przyszły rok.

Foto: pixabay.com / CC0

Stanowisko samorządu lekarskiego w sprawie dostępu do kształcenia specjalizacyjnego jest od wielu lat niezmienne. „Opowiadamy się za jak najszerszym dostępem lekarzy i lekarzy dentystów do kształcenia specjalizacyjnego lekarzy w ramach rezydentury” – przypomniał prezes NRL.

Przykładowo: w apelu z 4 grudnia 2015 roku NRL wskazała, że szef resortu zdrowia powinien dążyć do zwiększenia dostępności do specjalizacji finansowanych ze środków publicznych poprzez zwiększenie liczby rezydentur oraz zapewnienie finansowania obowiązkowych szkoleń i dyżurów z budżetu państwa.

„Zmniejszenie kwoty przeznaczonej na finansowanie rezydentur w roku 2017 budzi zatem uzasadniony niepokój środowiska lekarskiego. W czasie posiedzenia Komisji Zdrowia w dniu 20 października 2016 r. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wskazywali wprawdzie, że część miejsc rezydenckich nie została wykorzystana, należy to jednak traktować jako impuls do zmiany i uelastycznienia zasad naboru na specjalizacje w trybie rezydenckim, a nie jako uzasadnienie dla zmniejszania finansowania rezydentur” – czytamy w piśmie Macieja Hamankiewicza.

Tak jak pisaliśmy ok. 1,5 tygodnia temu (zobacz tutaj), rząd zaplanował zmniejszenie ilości miejsc rezydenckich o 3 tysiące w przyszłym roku w stosunku do roku bieżącego.

Rada postulowała wprowadzenie ogólnopolskiego systemu przyznawania miejsc specjalizacyjnych. W ocenie samorządu lekarskiego system taki dawałby szanse na nabór na specjalizację oparty o bardziej sprawiedliwe kryteria. Za nadmiernie rygorystyczne samorząd uznaje ograniczenia w dostępie do rezydentury przewidziane w art. 16ea ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

„Naczelna Rada Lekarska proponowała także dokonanie przeglądu przepisów określających warunki, jakie powinny spełniać jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia specjalizacji, pod kątem eliminacji z tych przepisów wymogów, które nie są konieczne do realizacji programu specjalizacji, a utrudniają ubieganie się o status jednostki akredytowanej do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego. Wprowadzenie zbyt surowych wymogów dla jednostek uprawnionych sprawia, że ograniczona jest dostępność miejsc szkoleniowych” – uzasadniał prezes NRL.

„Obecna struktura demograficzna specjalistów powoduje, że konieczna jest dbałość o zapewnienie jak najlepszych warunków szkolenia specjalizacyjnego, dlatego zwracam się z prośbą o wyjaśnienie przyczyn zmniejszenia finansowania rezydentur w roku 2017 oraz o rozważenie zmiany tej decyzji” – napisał prezes NRL.

Zobacz nagranie z posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, które odbyło się 20 października 2016 r. (wówczas padła informacja o planowanym zmniejszeniu ilości miejsc rezydenckich):


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.