Karta leczenia bólu pomoże monitorować jakość leczenia?

Rzecznik Praw Pacjenta chce wprowadzenia zmian w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania oraz opracowanie wzoru karty leczenia bólu.

Foto: pixabay.com

Rzecznik zaproponował również stworzenie wzoru ankiety do wypełnienia przez pacjenta, która zawierałaby możliwość określenia stopnia natężenia bólu oraz jego lokalizację.

Jak przypomina Rzecznik w piśmie skierowanym do ministra zdrowia, każdy pacjent ma prawo do leczenia bólu – gwarantuje to art. 20a ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Natomiast każdy podmiot leczniczy udzielający świadczeń zdrowotnych pacjentowi ma obowiązek podejmować działania polegające na określeniu stopnia natężenia bólu, leczenia bólu oraz monitorowaniu skuteczności tego leczenia.

Bartłomiej Chmielowiec uważa, że powinien zostać uregulowany obowiązek odnotowywania w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta informacji o występowaniu bądź niewystępowaniu dolegliwości bólowych towarzyszących pacjentowi podczas choroby.

Określenie wzoru karty leczenia bólu pozwoliłoby na ocenę stanu zdrowia pacjenta w zakresie objawów bólowych, a także monitorowanie jego leczenia. Jak podkreślił Rzecznik, w podmiotach leczniczych, które byłyby obowiązane do stosowania karty, łatwiej można by weryfikować jakość świadczeń ze strony organów uprawnionych do kontroli.

W ocenie RPP wprowadzenie zmian spowoduje podniesienie jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych w placówkach medycznych. Ponadto przyczynią się one bezpośrednio do zebrania jeszcze bardziej szczegółowego wywiadu od pacjenta oraz odnotowania tych informacji w jego dokumentacji medycznej.

W piśmie zwrócono uwagę na to, że dolegliwości bólowe są m.in. objawem chorób leczonych przez specjalistów różnych specjalności medycznych i nie są oddzielną jednostką chorobową, za wyjątkiem opieki paliatywnej, która w systemie ochrony zdrowia stanowi oddzielny rodzaj świadczeń zdrowotnych.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.