Ciąża a depresja

Częstość występowania depresji i zaburzeń lękowych w okresie ciąży wzrosła o 51 proc. w ciągu zaledwie jednego pokolenia – wynika z angielskich badań, które publikuje „JAMA Network Open”.

Foto: pixabay.com

Naukowcy z University of Bristol (Wielka Brytania) doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród dwóch generacji kobiet, które brały udział w wieloletnim, trwającym około trzy dekady, badaniu pt. „Children of the 90s”.

Porównano odpowiedzi 2390 kobiet, ankietowanych na początku lat 90. zeszłego stulecia na temat objawów depresji ciążowej, z odpowiedziami ich 180 córek, które zaszły w ciążę przed 24. roku życia. Okazało się, że poważne objawy depresji ciążowej występowały o 51 proc. częściej w młodszym pokoleniu kobiet.

Odsetek matek z depresją ciążową wynosił 17 proc. w starszym pokoleniu oraz 25 proc. u młodszych mam. Jak wyliczyli autorzy pracy, jeśli matka miała depresję ciążową, to jej córka była ponad trzykrotnie bardziej zagrożona wystąpieniem tego zaburzenia podczas ciąży. Obserwacje naukowców są o tyle istotne, że depresja ciążowa ma istotny, negatywny wpływ zarówno na matkę, jak i na dziecko.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.