Ułańska jesień w Łazienkach Królewskich po patronatem ministra

W czwartek w Łazienkach Królewskich w Warszawie – w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości – uroczyście otwarto wystawę „Ułańska jesień…” poświęconą gen. Bolesławowi Wieniawie-Długoszowskiemu – doktorowi medycyny i bodaj najsłynniejszemu polskiemu kawalerzyście.

Foto: Paweł Czarnecki

W otwarciu wystawy, nad którą patronat honorowy roztoczył minister zdrowia, uczestniczył wiceprezes NRL Jacek Kozakiewicz.

Bolesław Wieniawa-Długoszowski (ur. 22 lipca 1881 r., zm. 1 lipca 1942 r.) to postać niezwykła – bon vivant i arbiter elegantiarum w międzywojennej Warszawie.

Ze stolicą związany był przez cały okres II Rzeczypospolitej (mieszkał m.in. w Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich). Pełnił funkcje dowódcy 1. pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, osobistego adiutanta Naczelnika Państwa marszałka Józefa Piłsudskiego i ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej we Włoszech.

W czasie II wojny światowej wyznaczony został przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego na następcę Prezydenta RP, był posłem nadzwyczajnym i ministrem pełnomocnym przy rządach Republik Kuby, San Domingo i Haiti z siedzibą w Hawanie. 1 lipca 1942 r., w przeddzień odlotu na ostatnią z placówek, zginął tragicznie w Nowym Jorku.

Szerzej sylwetkę gen. Wieniawy-Długoszowskiego przybliżamy tutaj.

Wystawa w Pałacu Myślewickim, obejmująca 32 bogato ilustrowane plansze, przybliża życie Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Jej organizatorzy postawili sobie za cel m.in. obalenie mitów związanych z tą nietuzinkową postacią i umożliwienie zwiedzającym dokonania samodzielnej oceny roli, jaką generał odegrał w najnowszej historii Polski.

Wystawie towarzyszą liczne eksponaty związane z polską kawalerią (szable, lance, siodła, elementy umundurowania itp.), pochodzące ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim. Prezentowany jest również eksponat niezwykły – buzdygan pamiątkowy gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, ofiarowany mu 14 maja 1938 r., przed wyjazdem na placówkę dyplomatyczną w Rzymie, przez korpus oficerski 2. Dywizji Kawalerii.

Wystawę oglądać można od 21 do 30 września w godz. 10.00-18.00. Organizatorem ekspozycji jest Główna Biblioteka Lekarska im. Stanisława Konopki, we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie, Urzędem Miasta Bobowa oraz Wojskowym Biurem Historycznym im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego.

Źródło: lazienki-krolewskie.pl

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.