Warszawski Uniwersytet Medyczny łączy się z Uniwersytetem Warszawskim

Podczas wczorajszej inauguracji roku akademickiego 2018/2019 rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś, w nawiązaniu do mowy inauguracyjnej rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcina Pałysa, poruszył m.in. temat federalizacji obu uczelni.

Od lewej: rektor UW prof. Marcin Pałys i rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś

– Dzięki federalizacji oba uniwersytety odzyskają to, czego w sztuczny i brutalny sposób zostały przed 70. laty pozbawione, to, czego od tamtego czasu im brakuje. Staniemy się „pełnym” uniwersytetem – powiedział w wystąpieniu inauguracyjnym rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś.

– Niewątpliwie doprowadzimy też w ten sposób do powstania potężnej uczelni, będącej liderem zarówno w krajowych, jak i międzynarodowych rankingach. Mamy też nadzieję, że ruch ten korzystnie wpłynie na finansowanie nauki w nowej federacyjnej jednostce. Wizja, panoramiczne myślenie i wybieganie w odległą przyszłość władz obu Uniwersytetów sprawiają, że wspólny cel federalizacji naszych uniwersytetów jest już tak bliski – podkreślił rektor WUM.

– Jestem przekonany, że zacieśnienie współpracy obu uczelni odbędzie się z korzyścią dla wszystkich, a dla UW będzie kolejnym impulsem na drodze do osiągnięcia pozycji uniwersytetu rozpoznawalnego w Europie. Chcemy, żeby łączność między naszymi uczelniami miała po wielu latach znowu realny wymiar. Mam tu na myśli konkretną współpracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną. Pierwsze kroki już zostały poczynione – mówił podczas uroczystości inaugurującej nowy rok akademicki rektor UW prof. Marcin Pałys.

Za dwa tygodnie Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Warszawski  podpiszą list intencyjny w sprawie utworzenia federacji. Ściślejsza współpraca WUM i UW ma pozwolić lepiej wykorzystać potencjał obu uczelni. Wspólnie uniwersytety będą mogły prowadzić bardziej wszechstronne projekty naukowe dotyczące najważniejszych wyzwań współczesności, wymagające wiedzy i doświadczenia specjalistów z obu uczelni, a także infrastruktury, którymi dysponują oba uniwersytety.

Uniwersytety zamierzają realizować razem projekty naukowe, prowadzić wspólnie wybrane zajęcia dydaktyczne, umożliwić studentom i pracownikom uczelni partnerskiej korzystanie ze swojej infrastruktury. Federacja zaczęłaby działać w październiku 2019 roku. Celem federalizacji jest utworzenie wspólnego systemu szkół doktorskich, dzięki któremu kształcenie będzie otwarte dla doktorantów WUM i UW.

Federacja umożliwi studentom i doktorantom szerszy udział w zajęciach dydaktycznych partnerskiej uczelni. Będą mogli oni także uczestniczyć w działalności kół naukowych oraz inkubatora przedsiębiorczości drugiej uczelni. Studenci, doktoranci i pracownicy będą mieli dostęp do infrastruktury partnera. Uczelnie wspólnie będą uczestniczyły w konkursach grantowych i realizowały projekty naukowe.

Od ubiegłego roku akademickiego WUM i UW stopniowo zacieśniają współpracę naukową i dydaktyczną. Od listopada 2017 roku do maja br. odbywały się spotkania naukowców obu uczelni. Brali w nich udział przedstawiciele nauk ścisłych, przyrodniczych i medycznych, ale także zajmujących się prawem, bioetyką, logopedią, zarządzaniem i historią medycyny. Od 1 października br. UW i WUM uruchomiają wspólnie program mikrograntów. Pracownicy i doktoranci z obu uczelni mogą ubiegać się o dotacje na prowadzenie wspólnych badań finansowanych ze środków zewnętrznych.

W styczniu UW i WUM podpisały porozumienie o uruchomieniu pilotażowego programu międzyuczelnianych zajęć fakultatywnych. Studenci WUM i UW mogli zapisać się na wybrane przedmioty oferowane przez partnerską uczelnię. Zajęcia odbywały się w semestrze letnim 2017/2018 roku. W nowym roku akademickim pula zajęć, z których będą mogli skorzystać studenci, zostanie rozszerzona. Studenci i doktoranci obu uczelni uczestniczą też wspólnie w zajęciach organizowanych przez Inkubator UW.

Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz  Uniwersytet Warszawski mają wspólną tradycję. Do lat 50. XX wieku na UW wykładano medycynę i farmację. Decyzją władz państwowych wiosną 1950 roku oddzielono od Uniwersytetu wydziały Lekarski i Farmaceutyczny. Z ich połączenia powstała Akademia Medyczna – dzisiejszy Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Powiązane aktualności

komentarze 2

Skomentuj
 1. Avatar
  B.
  Paź 03, 2018 - 12:08 PM

  Ale jaja 😉

  ODPOWIEDZ
 2. Avatar
  Doktor lekarz
  Sty 04, 2021 - 11:31 PM

  Bardzo dobrze. Konsolidacja dobrze i wpłynie na miejsca w rankingach i da nadzieję na powrót do pięknej tradycji, w końcu do lat 50. wydziały farmaceutyczny i lekarski były częścią UW. Może by tak wzorem Krakowa utworzyć CM UW?

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.