X Kongres Polonii Medycznej i III Światowy Zjazd Lekarzy Polskich (85 zdjęć)

Polscy lekarze i lekarze dentyści z całego świata wzięli udział X Kongresie Polonii Medycznej połączonym z III Światowym Zjazdem Lekarzy Polskich, który od 29 maja do 1 czerwca odbył się w gościnnym Gdańsku.

Foto: Mariusz Tomczak

Przyjechali z różnych zakątków: od USA po kraje należące niegdyś do ZSRR. Myślą przewodnią kongresu było hasło „Postęp techniczny w służbie medycyny”.

Abstrahując od bogatego i niezwykle różnorodnego programu naukowego, wielkie poruszenie wywołało wystąpienie prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzej Matyi, podczas gali otwierającej kongres.

– Pozwoliłem sobie na złamanie obowiązującej konwencji, ale nie mogę pominąć milczeniem dokonywanych właśnie zmian w kodeksie karnym. Przy okazji zmiany przepisów o zwalczaniu pedofilii, zmienia się brzmienie art. 155 w zakresie obejmującym lekarzy. Za nieumyślne spowodowanie śmierci lekarze mają być karani karą bezwzględnego więzienia – powiedział prof. Andrzej Matyja.

Kiedy padły te słowa, wśród kilkuset uczestników i gości zgromadzonych w Filharmonii Bałtyckiej zawrzało. – Uchwalona przez sejm ustawa zwiększa zagrożenie karne za przestępstwo nieumyślnego spowodowania śmierci. Według niej będzie to od 1 roku do lat 10 bezwzględnego więzienia dla lekarza – powiedział prof. Andrzej Matyja, dodając, że nowe przepisy mogą nasilić zjawisko emigracji młodych lekarzy, którzy po prostu nie będą chcieli się narażać.

– Nie można w jednym szeregu stawiać kryminalistów, pospolitych przestępców i lekarzy. Domagamy się doprowadzenia do zmian w prawie i oddzielenia pospolitych przestępstw od działalności lekarskiej – mówił prezes NRL Andrzej Matyja. Kiedy skończył, kolejne osoby wstawały z krzeseł, a brawa stawały się coraz bardziej głośne. Nie sposób było nie zauważyć siedzących i stojących. Wyraźnie wyróżniał się pośród nich senator i lekarz Waldemar Kraska, który pozostał bez reakcji wobec wystąpienia tak emocjonalnie przyjętego przez kilkuset innych obecnych na sali.

W piątkowy wieczór, na zakończenie uroczystej gali otwarcia, specjalnie dla lekarzy wystąpił znany kompozytor i pianista jazzowy Leszek Możdżer (więcej o tegorocznym Kongresie Polonii Medycznej tutaj). Warto dodać, że do Gdańska przyjechało wielu działaczy samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, a w czasie kongresu obradowała Naczelna Rada Lekarska (fotorelacja tutaj). Patronem medialnym jubileuszowej edycji tego wydarzenia była „Gazeta Lekarska”.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.