8 na 10 lekarzy poważnie zagrożonych wypaleniem zawodowym

Ośmiu na dziesięciu lekarzy jest poważnie zagrożonych wypaleniem zawodowym – tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez British Medical Association.

Foto: pixabay.com

Powodem jest przede wszystkim wyczerpanie, a najbardziej narażeni są młodzi medycy. Przebadano w sumie 4,3 tys. lekarzy i studentów medycyny.

90 proc. ankietowanych jest zdania, że środowisko pracy/nauki ma wpływ na ich kondycję psychiczną. Niemal 1/3 deklarowała, że miała w przeszłości zdiagnozowane zaburzenia dotyczące ich zdrowia psychicznego.

Czterech na dziesięciu badanych przyznało, że doświadcza obecnie symptomów depresji, wypalenia, niepokoju, cierpienia emocjonalnego, stresu lub innych problemów psychicznych, które mają wpływ na ich pracę/szkolenie/studia.

Około 30 proc. respondentów stwierdziło, że radzi sobie z problemami psychicznymi za pomocą alkoholu, narkotyków lub samodzielnie przepisując sobie leki – to zjawisko, które w szczególności dotyczy osób starszych i mężczyzn.

Autorzy raportu podkreślają, że pomimo iż w ostatnich latach wzrosła w społeczeństwie świadomość na kwestie dotyczące zdrowia psychicznego, to wśród personelu medycznego wciąż jest to temat tabu. By zwrócić uwagę na problem, BMA zainicjowała w 2018 r. projekt, który ma poprawić stan psychiczny lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia, co w konsekwencji prowadzić będzie do lepszej opieki nad pacjentem.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.