Prezydium NRL zaopiniowało projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej

Wszystko wskazuje na to, że w nieodległej przyszłości posłowie zajmą się projektem ustawy o medycynie laboratoryjnej. W poniedziałek 24 sierpnia projekt został zaopiniowany przez Prezydium NRL.

Foto: pixabay.com

Jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji, jednym z celów ustawy jest uaktualnienie i doprecyzowanie czynności diagnostyki laboratoryjnej oraz wskazanie, że czynnościami diagnostyki laboratoryjnej będą także badania wykonywane na potrzeby organu ścigania lub wymiaru sprawiedliwości.

W ocenie Prezydium NRL poważnym niedopatrzeniem jest brak odniesień w projekcie do badań wykonywanych w miejscu opieki pacjenta. „Takie badania nie są badaniami laboratoryjnymi, ponieważ nie są wykonywane w laboratorium. Pozostanie więc w dalszym ciągu nierozwiązany problem relacji pomiędzy diagnostami laboratoryjnymi a lekarzami i pielęgniarkami wykonującymi takie badania przy pacjencie” – czytamy w stanowisku podjętym przez Prezydium NRL.

Samorząd lekarski wskazuje również na konieczność dookreślenia relacji między laboratorium a badaniami wykonywanymi w miejscu opieki pacjenta, w tym wspierającą rolę diagnostów laboratoryjnych oraz nadzór nad takimi badaniami. „Zasady prowadzenia specjalizacji, udostępniania pytań, zdawania egzaminu specjalizacyjnego powinny być ujednolicone we wszystkich zawodach medycznych i punktem odniesienia powinny być przepisy ustawy z dnia 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw” – wskazano w stanowisku.

Szczegółowe uwagi Prezydium NRL w odniesieniu do projektu ustawy dostępne są na stronie internetowej NIL. Przebieg procesu legislacyjnego można śledzić na stronie RCL.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.