Szlaban na solaria dla nastolatków korzystny w dwójnasób

Ograniczenia w korzystaniu z solariów mogą być korzystne nie tylko zdrowotnie, ale również ekonomicznie – twierdzą amerykańscy badacze, którzy przeanalizowali zagadnienia ekonomiczno-społeczne wprowadzenia zakazu korzystania z solariów przez nastolatków w wieku 14-17 lat.

Foto: pixabay.com

Uwzględniając m.in. koszty inspekcji czy niestosowanie się do regulacji przez część społeczeństwa, zakaz ten wciąż wykazuje wysoką efektywność kosztową.

W porównaniu z brakiem ograniczeń, polityka zakazującą korzystania z solariów przez nastolatków pozwoliłaby uniknąć ok. 15 tys. przypadków czerniaka złośliwego oraz zaoszczędzić na ich leczeniu ok. 205 milionów dolarów.

Naukowcy ocenili również wskaźnik długości życia skorygowanego o jego jakość (quality adjusted life years, QALY), oceniający liczbę lat życia z uwzględnieniem ich jakości po interwencji.

Okazało się, że wprowadzenie zakazu użytkowania solariów przez osoby w wieku 14-17 lat, ma większą efektywność kosztową (24,9 $/QALY) niż skrining raka płuca (niskodawkowa tomografia komputerowa 49.200-96.700 $/QALY), raka piersi (mammografia 29.284 $/QUALY), raka szyjki macicy (cytologia 2.166 $/QUALY) czy antynikotynowa kampania społeczna (1.337 $/QUALY).

Źródło: www.medscape.com

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.